ارز - نرخ خرید و فروش ارز در صرافی علیرضا
telegram-icon
عضویت در کانال تلگرام ما
برای اطلاع از آخرین قیمت ها کافیست شماره تماس خود را در فرم زیر وارد کرده تا در کانال تلگرام ما عضو شوید. !


  عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید

  امروز 16 Apr 2024
  ردیف نام قیمت خرید(ریال) قیمت فروش(ریال)
  1 دلار آمریکا ۴۳۱۵۰۰ ۴۳۵۶۷۰
  2 دلار کانادا ۴۷۰۰۰۰ ۰
  3 دلار استرالیا ۴۱۰۰۰۰ ۰
  4 یورو ۴۵۹۳۰۰ ۴۶۳۹۰۰
  5 پوند ۷۸۰۰۰۰ ۷۸۷۸۰۰
  6 درهم ۱۷۴۰۰۰ ۰
  7 لیر ۱۹۵۰۰ ۰

  ارز

  ارز به نوعی پول گفته می شود که توسط دولت در بانک ها و سایر منابع مالی توزیع می شود. ارز شامل پول های اسکناسی، سکه و … می باشد که در اقتصاد یک کشور نقش بسیار مهمی دارند. ارز به عنوان پایه و زیربنای مالی یک کشور محسوب می شود. همچنین ارز به ابزاری برای معاملات تجاری داخلی و خارجی تبدیل شده است و در رونق گرفتن کسب و کار ها نقش بسیار مهمی دارد. اگر قصد سرمایه گذاری در زمینه ارز را دارید، باید از نرخ ارز مطلع باشید. همانطور که می دانید نرخ لحظه ای ارز در بازار ارز تغییر می کند و شما تا زمانی که از نرخ ارز صرافی مطلع نباشید، نمی توانید سرمایه گذاری مناسب و خوبی را در این زمینه داشته باشید. توجه داشته باشید که خرید ارز و حتی فروش ارز را در صرافی ها انجام دهید تا سرمایه گذاری مطمئنی داشته باشید.

   

  ارز چیست؟

  هر کشور به طور رسمی ارز مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال ارز ایران ریال، ارز انگلیس پوند و ارز آمریکا دلار است. البته در این میان استثنایی نیز وجود دارد و آن در مورد ارز یورو می باشد. یورو بر اساس قوانین اتحادیه اروپا به عنوان ارز چندین کشور اروپایی معرفی شده است. با اینکه هر کشوری ارز مخصوص به خود را دارد اما ممکن است برخی از کشور ها از ارز بقیه کشور ها به عنوان ارز رسمی خود استفاده کنند. به عنوان مثال بسیاری از کشور ها با اینکه آمریکایی نیستند از دلار به ارز رسمی کشور خود استفاده می کنند. بعد از اینکه در آمریکا ضرب سکه به وجود آمد، ساکنان آمریکا از سکه های اسپانیایی در معاملات خود استفاده می کردند زیرا این سکه ها سنگین بودند و ارزش بسیار زیادی داشتند.
  برخلاف ارزهایی مانند دلار، یورو، پوند و ریال بسیاری از ارز ها هستند که به تازگی وارد معاملات شده اند این ارز ها، ارز دیجیتال نام دارند. به همین علت کریپتوکارنسی، بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال متعلق به هیچ کشوری نیستند. برخی دیگر از ارز ها نیز وجود دارند که به آن ها ارز های برند گفته می شود. این ارز ها برای کارت های اعتباری هوایی یا اعتبار در بازی های آنلاین استفاده می شود. این نوع ارز ها بر اساس محصولات یا خدمات وابسته به آن دارای ارزش هستند و ارزش گذاری می شوند. ارز های مخصوص هر کشور دارای مبدا هستند و بر روی آن ها نظارت مستقیم دولت وجود دارد اما ارز های دیجیتال چون متعلق به جایی نیستند نظارتی بر آن ها انجام نمی شود. یکی از دلایل عدم نظارت بر ارز های دیجیتال، غیر متمرکز بودن آن ها می باشد.
  توضیحات تکمیلی در مورد ارز

  همانطور که گفتیم ارز های دیجیتال مبدا خاصی ندارند. همچنین این نوع ارز ها بسیار ریسک پذیر و پر سود هستند و نرخ آن ها می تواند در یک بازه کوتاه مدت، تغییر زیادی پیدا کند. علاوه بر ارز های گفته شده نوعی دیگر از ارز وجود دارد که به آن ها ارز محلی گفته می شود. این نوع ارز ها به دلیل اینکه در یک منطقه کوچک و برای تجارت ساخته شده اند از نظر ملی حمایت نمی شوند. اگر بخواهیم برای ارز های محلی مثالی بزنیم می توانیم به کشور آمریکا اشاره کنیم. در این کشور ارز های محلی مختلفی وجود دارند که پیشینه آن ها قبل از تاسیس بانک های ایالتی آمریکا بود. از نمونه های دیگری از ارز های محلی نیز استفاده شده است که این نوع ارز ها بیشتر شبیه قرض های دولتی می باشند. به همین دلیل است که نام ارز بر روی آن ها گذاشته شده است.
  اگر ارزی قانونی باشد تنها ارگانی که می تواند آن را توزیع کند، بانک مرکزی آن کشور می باشد. بسیاری از سرمایه گذاران ارز را در بازار های بورس خارجی معامله می کنند. این کار موجب سود زیاد آن ها خواهد شد. در بازار ارز اصطلاحی وجود دارد که به آن نرخ مبادله ارز گفته می شود. این اصطلاح زمانی معنا پیدا می کند که دو نوع ارز مختلف با هم مبادله شوند. علاوه بر آن اصطلاحی به نام نرخ شناور ارز نیز وجود دارد و به این معنی است که نرخ ارز ها با توجه به عوامل خارجی تعیین می شود. نرخ ثابت ارز به نرخی گفته می شود که ارزش آن با ارز های دیگری مانند سکه تعیین می شود.

  قیمت آنلاین ارز

  ویژگی های پول ایده آل

  اگر بخواهیم پول را بررسی کنیم، می توانیم آن را در مثالی توضیح دهیم. شما در زمان های گذشته به مبادله کالا با کالا می پرداختید. یعنی با ارائه خدمات یا با استفاده از یک کالای دیگر می توانستید کالا یا خدمات دیگری را دریافت کنید. مثلا اگر صاحب مزرعه کاهو بودید پس از آرایشگاه رفتن به آرایشگر کاهو می دادید. اما این معامله مشکلات بسیاری داشت. مثلا آرایشگر مورد نظر به کاهو علاقه ای نداشت یا اصلا به آن احتیاجی نداشت. در این صورت بود که شما باید کاهو را با کالای دیگری که آرایشگر احتیاج داشت، معامله می کردید. در این میان بود که انسان ها تصمیم به اختراع پول گرفتند. پول در واقع چیزی بود که اکثریت افراد به آن نیاز داشتند و و قادر بود این مشکلات را رفع کند. تمامی افراد پول را قبول داشتند و می توانستند از آن به عنوان واسطه ای برای معاملات استفاده کنند.
  پول یک ویژگی مهم دیگر نیز داشت و آن ذخیره ارزش بود. مثلا آرایشگر قصد داشت که برای فرزندان خود سرمایه ای ذخیره کند اما کاهو یا هر چیز دیگری ممکن بود ارزشش قابل ذخیره نباشد. کاهو نه تنها توانایی ذخیره ارزش را نداشت، بلکه رفته رفته با فاسد شدن آن ارزشش از بین میرفت. به همین دلیل بود که یک پول ایده آل می توانست منبع بسیار مهم معاملاتی برای افراد باشد. پول قادر بود که ارزش خود را در طی زمان حفظ کند. پول ایده آل باید قابلیت محاسبه نیز داشته باشد و ارزشی را برای کالاها و خدمات ارائه دهد. در این صورت فروشنده و خریدار می توانند تصمیماتی را در مورد مبلغ قابل پرداخت بگیرند.

  پول ابزاری راحت برای معاملات

  از آنجایی که حمل پول بسیار آسان بود و راحت مبادله میشد، به ابزاری بسیار ساده برای معاملات تبدیل شد. در آن زمان ها انسان ها از فلزاتی مانند طلا، نقره، برنز و الکتروم برای معاملات استفاده می کردند. البته طلا و نقره هم اکنون نیز برای معاملات استفاده می شوند و ارزش بسیار زیادی دارند. این نوع از پول همواره دارای ارزش هستند و در اصطلاح دارای ارزش ذاتی می باشند زیرا همواره مقدار ثابتی از آن وجود دارد.
  اگر بخواهیم در مورد ارزش ذاتی پول صحبت کنیم، می توانیم به مثال کاهو بازگردیم. مثلا اگر یک کیلو کاهو داشته باشید و ارزشی را برای آن مشخص کنید ، ممکن است فردی آن را با قیمت دیگری به فروش بگذارد پس کاهو دارای قیمت ذاتی نیست. پول دارای ارزش ذاتی نیست و نمی توان آن را در دست دو شخص متفاوت با قیمت متفاوتی پیدا کرد. در نتیجه میتوان به طلا، نقره و فلزات با ارزش به عنوان پول نگاه کرد زیرا این نوع ارز ها دارای ارزش ذاتی می باشند.

  ارز ابزاری معاملاتی در کیف پول

  اسکناس های کاغذی و سکه هایی در کیف پول شما وجود دارند، در حقیقت ارز هستند و پول محسوب نمی شوند. ارز ها به سکه یا اسکناس گفته می شود که ارزش خود را از دولت می گیرند و دولت به آن ها ارزش می بخشد. ارز به تنهایی خود ارزشی ندارد زیرا چاپ می شود و این دولت است که با سیاست های مالی به آن ارزش می دهد و در نتیجه میتوان به وسیله آن به معاملات مالی بپردازید. بنابراین میتوان گفت اسکناس ها به خودی خود ارزش ذاتی ندارند اما به وسیله توافق دولتی انجام شده میتوان از اسکناس کاغذی به عنوان ارزی برای ذخیره و معامله استفاده کرد. این ارز ها دارای پشتوانه نیز هستند. به عنوان مثال در گذشته پشتوانه اسکناس طلاهای ذخیره شده در بانک ها بود. به همین دلیل بود که دولت نمی توانست به هر مقدار که می خواهد اقدام به چاپ پول کند.
  در سال ۱۹۷۱ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که پشتوانه دلار که ارز ملی آمریکا است دیگر طلا های ذخیره شده نمی باشد. در نتیجه دلار به عنوان پول فیات که به آن پول بدون پشتوانه گفته می شود، شناخته شد. در این صورت دیگر دولت در چاپ دلار محدودیتی نداشت و می توانست به هر میزان که بخواهد اقدام به چاپ آن کند. البته اگر منطقی فکر کنیم به دلیل اینکه ارز فیات پشتوانه ای ندارد، ممکن است هر لحظه ارزش خود را از دست دهد. همانطور که دلار در ۱۰۰ سال مقدار بسیار زیادی از ارزش خود را از دست داده است. البته دلیل این ارزش ناگهانی اقدامات دولت برای ایجاد تورم بود. دلیل ایجاد تورم به دست دولت این بود که قصد داشت بیش از مقداری که مالیات جمع کرده است، خرج کند. بنابراین می توانیم اینگونه برداشت کنیم که سیستم های متمرکز نیز به صورت کامل ساختار سالمی ندارند.

  نرخ ارز آزاد

  رابطه پول و ارز با یکدیگر

  اگر بخواهیم مقایسه ای دو طرفه میان پول و ارز انجام دهیم، می توانیم بگوییم که پول یک واسطه برای معاملات است و ارز چیزی است که بیشتر مردم آن را پول می پندارند. پول به عنوان معیاری برای محاسبات است و ارز واسطه آن معامله می باشد. پول و ارز هر دو قابل حمل و پایا می باشند. پول و ارز را میتوان تقسیم بندی کرد. همچنین پول و ارز هر دو قابل معاوضه می باشند. اگر بخواهیم مثال های رایج برای پول را معرفی کنیم، می توانیم به طلا و نقره بپردازیم. ارز یک کاغذ می باشد و اسکناس های کاغذی را میتوان ارز محسوب کرد. البته ارز ارزشی ندارد و بر اساس توافق های دولتی ارزش پیدا می کند.

  تفاوت پول و ارز

  اصلی ترین تفاوتی که میان پول و ارز وجود دارد، این است که پول عددی است و میتوان آن را شمرد. پول قابل لمس کردن نیست و میتوان آن را نامشهود محسوب کرد. در صورتی که ارز اینگونه نیست و میتوان آن را لمس کرد. چک و حساب های بانکی آنلاین همگی پول حساب می شوند و اگر آن ها را تبدیل به اسکناس کرد میتوان آن ها را ارز به حساب آورد زیرا در این صورت از حالت شمارشی خارج شده و قابل لمس می باشد. حتی سکه نیز ارز می باشد. اگر بخواهید ارز را داشته باشید و لمس کنید باید نسخه ای چاپی از آن داشته باشید که این کار بر عهده دولت است اما با داشتن پول احتیاج به نسخه چاپی از آن نیست زیرا پول نامشهود است. مثلا وقتی شما خرید آنلاین می کنید تنها ارقام و اعداد به شما نمایش داده می شود و این نشان دهنده پول می باشد.
  حمل پول و انجام معاملات با آن راحت تر از ارز می باشد زیرا احتیاجی به حضور فیزیکی آن نمی باشد اما ممکن است این موضوع در مورد ارز صدق نکند و کمی ناخوشایند به نظر برسد. به عنوان مثال ممکن است ارز از بین برود یا سرقت شود و همچنین حمل آن ممکن است دشوار باشد. حتی برای بدست آوردن ارز خیلی وقت ها پیش می آید که شما باید به بانک مراجعه کنید تا دسترسی به ارز داشته باشید در صورتی که شما هر وقت که بخواهید می توانید با پول به انجام معاملات خود بپردازید. ارز را میتوان پولی محسوب کرد که بعد از آن وارد دنیا شده است. ارز در واقع زیرمجموعه ای از پول می باشد. برای انجام معامله با ارز باید توجه داشته باشید که ارز در جریان باشد اما پول اینگونه نیست و شما می توانید در هر جایی که باشید با استفاده از آن به معاملات بپردازید.

  محدودیت های ارز

  همانطور که گفته شد پول نسبت به ارز آزادی عمل بیشتری دارد و امنیت آن نیز از ارز بیش تر است. ارز باید همواره در گردش باشد و راکد ماندن آن جز ضرر چیز دیگری به همراه نخواهد داشت. شما اگر بخواهید به کشوری سفر کنید یا به معامله تجاری بپردازید باید به تبدیل ارز خود بپردازید. دلیل تبدیل ارز این است که هر کشوری ارز مخصوص به خود را دارد و یکپارچگی ارزی در دنیا وجود ندارد. ارز کشوری که می خواهید به آن سفر کنید باید پرینت شود و به صورت فیزیکی در اختیار شما قرار داده شود. پول اینگونه نیست و شما نیازی ندارید که آن را تبدیل کنید زیرا پول تنها شماره و اعداد می باشد و در هر جایی قابل استفاده است.
  ارز فیات به عنوان ارزی برای معاملات مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که این ارز هیچ گونه پشتوانه ای به همراه دارد و تنها براساس توافق های دولتی از آن استفاده می شود. در گذشته که ارز فیات ایجاد نشده بود، دولت ها برای ارز خود پشتوانه ای مانند طلا ایجاد می کردند. در این صورت ارز ها بر اساس طلا یا نقره که پشتوانه آن ها بود چاپ میشد اما امروزه چنین چیزی وجود ندارد. البته نیاز به وجود طلا به عنوان پشتوانه نیست زیرا با استفاده از روش های دیگر میتوان به حفظ ثبات اقتصادی کشور اقدام کرد.

  نرخ ارز صرافی

  رایج ترین ارز های دنیا

  بسیاری از کشورها طی اقداماتی در طول تاریخ در این صدد بودند که پول کشور خود را به عنوان باارزش ترین پول دنیا معرفی کنند. در ابتدا پوند انگلیس با ارزش ترین ارز دنیا بود اما آمریکا با انجام سیاست های مالی و تغییر در روند مالی خود توانست دلار را با ارزش ترین ارز برای انجام معاملات تجاری در جهان کند. پس دلار توانست جایگاه پوند را بدست آورد. پس از دلار یورو توانست جایگاه دوم را به عنوان ارز برای معامله های تجاری بدست آورد. یورو روز به روز با تنظیم قانون یکپارچه سازی یورو قوی تر شد و همچنین توانست به بهبود اقتصاد کشور های عضو اتحادیه بپردازد. کشور هایی که عضو اتحادیه اروپا بودند، از لحاظ شغلی فرصت های بسیاری را برای شهروندان فراهم کردند و در نتیجه بسیاری از کسب و کار رونق گرفت. پس از یورو نیز پوند انگلیس به عنوان ارزی مهم شناخته می شود.
  حال می خواهیم به بررسی این سه ارز محبوب و پر کاربرد به ویژه دلار و یورو بپردازیم و نکاتی را در مورد خرید ارز به صورت دلار و یورو و انجام معاملات ارزی به وسیله این دو بیان کنیم. اگر قصد خرید دلار و یورو را دارید می توانید آن ها را در صرافی های معتبر و همچنین صرافی های آنلاین خریداری کنید. البته اگر قصد خرید ارز را دارید باید به نمودار های ارز مد نظر توجه داشته باشید تا از روند صعودی یا نزولی بودن آن آگاهی کاملی داشته باشید.

  چگونگی به وجود آمدن ارز دلار

  قبل از استقلال آمریکا، واحد آن لیره انگلیس بود. پس از انقلاب آمریکا، مردم آمریکا از یک سکه نقره اسپانیایی که دلار نام داشت، استفاده می کردند. از این سکه در مکزیک استفاده میشد. پس از گذشت چندی آمریکایی ها تصمیم گرفتند پول ملی کشور را دلار بنامند. حال دلار از کجا سرچشمه می گیرد؟ دلار سکه نقره ای اسپانیایی بود که از آن در مکزیک استفاده میشد. این سکه به مدت سه قرن و از قرن ۱۴ ام میلادی استفاده میشد. در آن زمان به این سکه تالر، دالر، تلار می گفتند. امروزه این ارز محبوب را به نام دلار می شناسیم. اسپانیایی ها برای نماد پول خود از P استفاده می کردند، پس از گذشت مدتی در آمریکا P بر اثر نوشتن تغییر شکل داد و به $ تغییر پیدا کرد.
  فقط آمریکا از دلار به عنوان واحد پولی خود استفاده نمی کند بلکه کشورهایی مانند استرالیا، هنگ کنگ، کانادا و بسیاری از کشور های دیگر نیز از دلار استفاده می کنند. البته دلار این کشور ها با دلار آمریکا متفاوت می باشد و از نظر ارزش پولی با دلار آمریکا متفاوت می باشد. برخی کشور ها مانند پاناما، اکوادور و السالوادور از دلار آمریکا به عنوان پول رسمی کشور خود استفاده می کنند و این دلار است که تفاوتی از لحاظ ارزشی با دلار آمریکا ندارد. آمریکایی ها برای انجام معاملات خود از دلار استفاده می کنند. با استفاده از دلار و اطلاع از قیمت دلار در بازار آزاد نیز می توانید سود زیادی کسب کنید. توجه داشته باشید برای اینکه بتوانید سود بسیار خوبی در بازار ارز کسب کنید باید در هنگام خرید ارز آن را در کف قیمت و در هنگام فروش ارز آن را در سقف بفروشید.

  نحوه رشد قیمت جهانی ارز دلار

  دلار یکی از مهم ترین ارز های جهان است و رشد این ارز می تواند بر قیمت بسیاری از کالا تاثیر بگذارد و اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از تحلیلگران اقتصادی عقیده دارند که ارزش دلار نیز مانند سایر ارز های فیات می تواند به بهبود و ثبات اقتصاد آمریکا و حتی اقتصاد جهانی کمک کند. ثبات اقتصاد آمریکا می تواند موجب ثبات و سلامت اقتصادی نیز شود و در نتیجه معاملات جهانی پرسود خواهد بود. عواملی مانند عرضه و تقاضا، احساسات بازار و روش های تکنیکال می توانند موجب شوند که معامله پر سود در زمینه ارز داشته باشید.

  قیمت لحظه ای ارز

  چگونگی شکل گیری ارز یورو در اتحادیه اروپا

  اولین کسی که ایده یکسان سازی واحد پول را در کمیسیون اروپا مطرح کرد، ژاک دلور بود. ژاک دلور وزیر اقتصاد فرانسه بود که در سال های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۵ طی ۱۰ سال، سمت ریاست کمیسیون اروپا را عهده دار بود. از از یکسان سازی واحد ارزی در اروپا می خواست که به تثبیت ارزش ارز یورو اقدام کند. یکسان سازی واحد ارزی در اروپا باعث شد که این کشور ها به رشد اقتصادی و وضعیت شغلی بسیار خوبی برسند. در واقع یکسان سازی واحد ارز کشور های اتحادیه داشتن یک هدف مشترک بود. با یکی کردن واحد ارزی یورو در بسیاری از کشور های اروپایی، قدرت یورو از لحاظ تجاری و معاملاتی بالا رفت.
  یورو در میان شلوغی های سیاسی و اقتصادی رشد کرد و توانست به هدف خود برسد. در نتیجه این موضوع ارز یورو توانست بسیاری از کشور های اروپایی که امروزه به آن ها کشور های عضو اتحادیه می گوییم را برای هدف های تجاری، اقتصادی و سیاسی مختلفی به یکدیگر متصل کند. اروپا در زمان یکپارچه شدن ارز دلار فراز و نشیب های بسیاری را به خود دیده است و توانست اهداف بلند پروازانه ای را دنبال کند.

  داستان شکست پوند از دلار

  در سال ۱۹۱۳ بود که لایحه فدرال رزرو به تصویب رسید و در نتیجه این لایحه اقتصاد انگلیس از اقتصاد آمریکا شکست خورد. البته در سال ۱۹۱۳ انگلیس از لحاظ تجاری و اقتصادی در مرکز توجه بود و بخش بسیار زیادی از مبادلات تجاری با پوند انجام میشد. همچنان در این میان کشور هایی بودند که با هدف ایجاد ثبات، مبادلات خود را با طلا انجام می دادند. پس از شروع شدن جنگ جهانی دیگر در مبادلات از طلا استفاده نمی شود زیرا آن ها مجبور بودند که هزینه های جنگ را تامین کنند. بنابراین تصمیم گرفتند که به جای طلا از اسکناس استفاده کنند. این موضوع باعث کاهش ارزش پول کشور ها شد. سه سال بعد از جنگ جهانی ذخایر پولی آمریکا برای قرض دادن بیشتر از انگلیس شده بود. دلیل این موضوع این بود که آمریکا در جنگ جهانی شرکت نکرده بود.
  در آغاز جنگ جهانی انگلیس دیگر قادر به وام دادن نبود بلکه خودش از جمله کشور هایی بود که وام می گرفت. به سبب همین موضوع دلار از پوند سبقت گرفت. در این میان افزایش تقاضا برای خرید ارز دلار روز به روز بیش تر شد.آمریکا دلار را به کشور هایی که قصد داشتند این ارز را داشته باشند، می فروخت. وقتی پوند انگلیس سقوط کرد بسیاری از کشورها که پوند خریداری کرده بودند، پوند را فروخته و اقدام به خرید دلار کردند. ارزش دلار اینگونه روز به روز بالاتر می رفت و دلار توانسته بود جای پوند در بازار جهانی را بگیرد. در جنگ جهانی دوم آمریکا کالاهای مورد نیاز را در اختیار دو طرف جنگ قرار میداد و در ازای آن ها طلا دریافت می کرد. آمریکا با گرفتن طلا از کشور های خریدار دلار توانست بیشترین ذخایر طلا را از آن خود کند.

  ارز امروزی دلار چگونه است؟

  بر اساس گزارش هایی که از صندوق بین المللی پول حاصل شده است، بیش از ۶۱ درصد از ذخایر ارزی جهان متعلق به دلار می باشد. البته بیشترین بدهی های جهانی که حدود ۴۰ درصد است نیز متعلق به این ارز است. بنابراین می توان گفت که قدرت اقتصادی ارز دلار وابسته به وضعیت ذخایر جهانی است و هرچه آمریکا به ذخایر جهانی تسلط بیشتری داشته باشد، قدرتمندتر خواهد شد. در غیر این صورت اتفاقی که برای پوند انگلیس افتاد برای دلار آمریکا نیز رخ می دهد. با اینکه دولت کسری بودجه دارد، بدهی های بسیار زیادی وجود دارد و اسکناس های بی رویه ای چاپ شده است اما همچنان یکی از امن ترین دارایی ها در دنیا، خزانه داری این کشور است. کشور های دنیا به دلار اعتماد دارند و همین موضوع پشتوانه ای برای این ارز می باشد.

  مزایای خرید دلار

  امروزه خرید و فروش این ارز بسیار محبوب شده است و برخی از افراد در بازار وارد هستند و می دانند که چه زمانی اقدام به خرید ارز یا فروش ارز کنند. این کار سرمایه گذاری است و در نهایت سودی حاصل می شود. خرید و فروش نا آگاهانه افراد موجب کاهش توان دولت خواهد شد. پس بهتر است با آموزش به این کار بپردازید. اگر بخواهیم مطابق با منافع مردم به این مسئله بپردازیم، سرمایه گذاری بر روی ارز به عنوان سرمایه گذاری کوتاه مدت شناخته می شود. سرمایه گذاری بر روی ارز به علت کوتاه مدت بودن به عنوان یک سرمایه گذاری پر ریسک شناخته می شود. قبل از خرید و فروش ارز به ویژه دلار که نوسانات زیادی دارد، باید از قیمت خرید ارز دلار مطلع باشید تا بتوانید سرمایه گذاری مطمئن و پر سودی داشته باشید.

  مزایای خرید یورو

  یورو نیز همانطور که گفتیم پس از دلار یکی از مهم ترین ارز ها محسوب می شود. به دلیل اینکه بسیاری از کشور های اروپا از یورو استفاده می کنند، این ارز مورد اعتماد است و نوسانات آن تا حد زیادی توسط اتحادیه اروپا کنترل می شود. اگر بخواهید بر روی ارز یورو سرمایه گذاری کنید باید مانند دلار نسبت به این کار علم داشته باشید و به تحلیل نمودار قیمت ارز بپردازید. همچنین دانستن قیمت یورو به ریال و قیمت ارز امروز یورو امر بسیار مهم و کمک کننده ای برای انجام معاملات به شما خواهد بود.

  قیمت ارز

  مزایای خرید سکه

  برای سرمایه گذاری بر روی سکه باید به عوامل بسیار زیادی توجه کرد. سرمایه گذاری بر روی این ارز کمی با دلار و یورو متفاوت می باشد. در هنگام خرید سکه شما باید به پاداش برای ساخت آن، وارداتی بودن سکه و سایر عوامل دیگر توجه داشته باشید. البته توجه داشته باشید که طلا و سکه با یکدیگر متفاوت می باشند. طلا شامل کارمزد می شود اما سکه اینگونه نیست. سکه اگر در زمان مناسبی فروخته شود نه تنها ضرر نمی کنید بلکه سود بسیار زیادی را کسب خواهید کرد. از مزیت های دیگر سکه می توان به این موضوع اشاره کرد که نگهداری آن راحت تر از طلا است و شما می توانید آن ها را به راحتی در گاو صندوق با صندوق امانات قرار دهید و خطر به سرقت رفتن آن کمتر می باشد. اگر بخواهید سکه خریداری کنید، بهترین زمان برای خرید آن هنگامی است که بازار ثبات مناسبی داشته باشد.
  اگر به ثبات بازار سکه توجه نداشته باشید به جای اینکه سود مناسبی کسب کنید ممکن است دچار زیان های مالی جبران ناپذیری شوید. البته قیمت سکه و دلار به یکدیگر مربوط است و دلار به صورت مستقیم می تواند بر قیمت سکه تاثیر بگذارد. مثلا اگر قیمت دلار افزایش یا کاهش پیدا کند، سکه نیز روند افزایشی یا کاهش خواهد داشت. در هنگامی که قصد خرید سکه دارید به تاریخ سكه و بسته بندی آن توجه کنید. به هیچ عنوان اقدام به خرید سکه بدون بسته بندی از دلالان نکنید. خرید سکه از افراد نامعتبر کار درستی نیست و احتمال خرید سکه تقلبی بالا می رود. در بازار سکه اصطلاحی به نام سکه طرح قدیم و جدید وجود دارد که فرق چندانی با هم ندارند و فرق آن ها در طرحی است که بر روی سکه ها حک می شود. هرچه میزان تقاضا سکه بالا باشد، قیمت آن نیز بالا می رود.

  چگونگی خرید ارز دولتی دلار

  قبل از این خرید ارز دولتی دلار کار بسیار آسانی بود و اگر دارای کارت ملی و دو کارت بانکی بودید، می توانستید به راحتی به خرید ارز دولتی دلار اقدام کنید. امروزه با خبر هایی که از صرافی ها به گوش رسیده است، تنها با کارت ملی و دو کارت بانکی نمی شود به خرید و فروش دلار اقدام کرد و سخت گیری های جدیدی در این زمینه شکل گرفته است. از آنجایی که اختلاف قیمت دلار آزاد و دلار سهمیه ای زیاد شده است، بیش تر افراد برای خرید دلار سهمیه ای اقدام می کنند. علت سخت شدن قوانین خرید و فروش دلار سهمیه ای به علت تقلب برخی افراد و اجاره کارت ملی است.
  تا پیش از این برای خرید دلار سهمیه ای تنها ارائه کارت ملی، دو کارت بانکی و یک سیم کارت کافی بود اما در چند وقت اخیر اگر بخواهید ارز دولتی دلار را خریداری کنید، باید علاوه بر موارد ذکر شده اصل و کپی بلیط، ویزا، پاسپورت و عوارض خروج از کشور را ارائه دهید تا ارز سهمیه ای به شما تعلق گیرد. حتی اگر یکی از موارد گفته شده را نداشته باشید، ارز سهمیه ای شامل شما نخواهد شد.

  تاثیر عوامل داخلی بر قیمت دلار آمریکا

  اخبار و حوادث می تواند بر اقتصاد آمریکا و در نتیجه دلار این کشور تاثیرگذار باشد. در این صورت است که اخبار مربوطه می تواند بر تجارت و سود و زیان آن تاثیر بگذارد. مثلا شما این موضوع را در نظر بگیرید که اخبار مربوطه حاکی از ضعیف شدن اقتصاد آمریکا است، در این صورت بسیاری از سرمایه گذاران خارجی و حتی داخلی تصمیم می گیرند که سرمایه های خود را از بازار آمریکا بیرون آورند و اوراق و سهام خود را بفروشند. در این صورت ‌مقدار زیادی دلار به طور مستقیم و غیر مستقیم فروخته خواهد شد. پس می توانیم بگوییم که اخبار، رویداد ها و احساسات عاملی بسیار مهم بر کاهش یا افزایش ارزش دلار آمریکا می باشد.
  افزایش یا کاهش قیمت دلار در ایران وابسته به عواملی گوناگونی است. اگر بخواهیم به یکی از بزرگترین عوامل افزایش قیمت دلار در ایران اشاره کنیم می توانیم تورم در کشور های طرفین را مثال بزنیم. به عنوان مثال در نظر بگیرید که تورم در ایران ۳ برابر تورم در کشوری دیگر است. در این صورت است که ارزش ریال نسبت به کشور مقابل ۳ برابر کاهش پیدا می کند. البته پایین نگه داشتن ارزش پول در علم اقتصاد یکی از شیوه های رونق اقتصادی کشور است اما این روش در برخی شرایط خاص سبب رونق اقتصادی می شود. به عنوان مثال چین با تولیدات فراوان و درنتیجه صادرات بسیار زیاد به کشور های مختلف، ارزش پولی خود را پایین نگه داشته و در نتیجه با این کار ارز زیادی را توسط خارجی ها به کشور وارد می کند، این اقدام چین به اقتصاد آن کمک بسیار زیادی کرده است.

  نرخ ارز

  انواع مختلف ارز دلار

  همانطور که می دانید دلار پول رسمی کشور آمریکا است که توسط کنگره آمریکا به عنوان ارز ملی نام گذاری شد. البته بهتر است بدانید که دلار تنها برای آمریکا نیست بلکه کشور های دیگری نیز از دلار استفاده می کنند که دلار در آنجا ارزش و معنای متفاوتی را دارد. حتی در صرافی های داخلی نیز از دلار های گوناگونی استفاده می شود. همچنین اگر قصد خرید این ارز را داشته باشید، مشاهده خواهید کرد که انواع دیگری از دلار نیز وجود دارد. دلار های متفاوت قیمت های متفاوتی نیز در صرافی ها دارند. بنابراین بهتر است قبل از خرید و فروش دلار با انواع این ارز محبوب و پر کاربرد آشنایی داشته باشید. دلار در صرافی ها به نام های دلار تهران، مشهد، سلیمانیه، هرات، فردایی و نیمایی به فروش می رسد.
  اگر بخواهیم ارزش این دلار ها را تعیین کنیم، باید بگوییم که در رتبه نخست دلار تهران، سپس دلار مشهد، رتبه سوم دلار سلیمانیه و در آخر دلار هرات قرار می گیرد. در هنگام خرید و فروش دلار به انواع آن دقت کنید زیرا این دلار ها با هم تفاوت قیمت دارند. قیمت دلار در مناطق مرکزی که تهران باشد از نقاط مرز نشین گران تر است زیرا احتمال دلار تقلبی در مناطق مرزنشین بیشتر از مناطق مرکزی می باشد. دلار های نیمایی نیز کاملا متفاوت با انواع گفته شده می باشد زیرا توسط دولت به صرافی ها داده شده است و خرید ارز نیمایی شرایط خاص خود را دارد و هر کسی نمی تواند به خرید این ارز اقدام کند.

  ارز نیمایی

  ارز نیمایی نام ارزی بود که دولت آن را معرفی کرد. در قوانین ایجاد این ارز آمده است که صادر کنندگان می بایست دلار هایشان را با قیمت ۴۲۰۰ تومان به واردکنندگان بفروشند. به این دلیل به این ارز نیمایی گفته میشد که نام بستری که این عملیات در آن انجام می گرفت، نیما بود. البته نمی توان گفت که این ارز تجربه ای موفق بود زیرا اخیرا معلوم شد که قیمت این ارز می تواند بر اساس توافق طرفین معامله یعنی صادرکنندگان و واردکنندگان تعیین شود. البته در قیمت این ارز عوامل بسیاری دخیل هستند. از جمله عوامل دخیل بر قیمت ارز نیمایی میتوان به فروش پتروشیمی اشاره کرد. فروش پتروشیمی تاثیر بسیار زیادی در قیمت ارز نیمایی دارد. قیمت ارز نیمایی در حال حاضر میان دلار آزاد و دلار دولتی است.

  فواید استفاده از ارز نیمایی

  در سال های اخیر در بازار ارز آشفتگی ایجاد شد که این آشفتگی موجب شد اختلاف قیمت میان ارز دولتی و ارز آزاد بسیار زیاد شود. در این زمان بود که دولت تصمیم گرفت ارز نیمایی را روانه بازار ارز کند. همانطور که بیان کردیم، ارز نیمایی از لحاظ قیمت میان دلار دولتی و دلار آزاد قرار دارد. ارز نیمایی موجب شد که آشفتگی بازار ارز تا حد بسیار زیادی آرام بگیرد و مدیریت دولت بر بازار ارز بهتر انجام گیرد. با احداث سامانه ارز نیمایی، نظارت و شفافیت برای ارگان ها و سازمان های مربوطه راحت تر انجام می گیرد و آن ها راحت تر می توانند بر سامانه نظارت کنند.

  چگونگی استفاده از ارز نیمایی

  در سامانه نیمایی می توانید وضعیت ارزی و میزان مصرف ارزی را به صورت کاملا شفاف مشاهده کنید. همچنین این سامانه به گونه ای طراحی شده است که همه افراد که شامل صادرکنندگان و وارد کنندگان می شوند، می توانند به راحتی درخواست ارزی خود را ثبت کنند. وارد کنندگان و صادرکنندگان می توانند با استفاده از سامانه نیمایی به خرید ارز و مبادلات ارزی خود بپردازند. صرافی های معتبر و مورد قبول سامانه نیمایی نقش واسطه را دارند و نیاز های صادرکنندگان و واردکنندگان را برطرف می کنند. سیستم نیمایی، سیستمی است که براساس عرضه و تقاضا طراحی شده است و شما می توانید به وسیله آن نیاز های ارزی خود را برطرف کنید. در این سامانه وارد کنندگان به عنوان متقاضی ارز و صادرکنندگان به عنوان عرضه کننده کالا یا اجناس تعریف شده اند و بدین وسیله امور مالی به راحتی انجام خواهد شد.

  دلار بهتر است یا سکه؟

  همانطور که گفتیم میان دلار و سکه رابطه ای مستقیم وجود دارد و اگر قیمت دلار افزایش یابد به دنبال آن قیمت سکه نیز زیاد خواهد شد. پس شما با توجه به نمودار های ارز می توانید به خرید هر یک اقدام کنید. اگر فرد ریسک پذیری هستید، می توانید به خرید دلار اقدام کنید ولی اگر خیلی ریسک پذیر نیستید، سکه گزینه مناسب تری برای شما خواهد بود. هرچند با وجود وابسته بودن این دو به یکدیگر تصمیمی بهترین تصمیم است که بر اساس تحلیل های تکنیکال و کمک گرفتن از افراد متخصص در این حوزه گرفته شود.
  در این مقاله سعی کردیم به معرفی انواع ارز از جمله سکه، دلار و یورو بپردازیم. همچنین به مقایسه میان دلار و سکه پرداختیم و پیشنهاد هایی را در مورد سرمایه گذاری بر روی هر یک از آن ها ارائه دادیم. اگر قصد دارید بر بازار ارز سرمایه گذاری کنید، اولین پیشنهاد ما به شما صبور بودن است. سرمایه گذاری در هر بازاری از جمله بازار ارز حفظ آرامش و صبوری است تا بتوانید سود مناسبی را از این طریق بدست آورید. دومین پیشنهاد ما کسب علم در حوزه ارز است. شما باید هر روز و در ساعات معامله از نرخ ارز در صرافی اطلاع داشته باشید تا در بهترین و پایین ترین قیمت اقدام به خرید ارز مورد نظر کنید. اگر می خواهید که پیش بینی خوبی در زمینه ارز ها داشته باشید، پیشنهاد می کنیم که از روش ها و نمودار های تکنیکال استفاده کنید.