خرید دلار | قیمت دلار + فروش دلار - صرافی علیرضا
telegram-icon
عضویت در کانال تلگرام ما
برای اطلاع از آخرین قیمت ها کافیست شماره تماس خود را در فرم زیر وارد کرده تا در کانال تلگرام ما عضو شوید. !


  عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید

  امروز 16 Apr 2024
  ردیف نام قیمت خرید(ریال) قیمت فروش(ریال)
  1 دلار آمریکا ۴۳۱۵۰۰ ۴۳۵۶۷۰
  2 دلار کانادا ۴۷۰۰۰۰ ۰
  3 دلار استرالیا ۴۱۰۰۰۰ ۰

  قیمت خرید دلار

  خرید دلار و فروش آن همواره از دغدغه های افراد فعال در این حوزه بوده است. یکی از رایج ترین پول های دنیا، دلار می باشد که بسیاری از معاملات در سطح بین المللی به وسیله آن انجام می شود. قیمت دلار در بازار های جهانی و در همه کشور های دنیا در حال تغییر است. عوامل زیادی در تغییرات قیمت دلار نقش دارند. شما با دنبال کردن قیمت خرید و فروش دلار می توانید قیمت آینده آن را پیش بینی کنید. قبل از اینکه به نکاتی در مورد خرید و فروش دلار، نرخ خرید دلار و مطالبی از آن قبیل بپردازیم، می خواهیم به توضیحاتی پیرامون دلار بپردازیم.

  کشورهایی با واحد پول دلار آمریکا

  شاید برایتان جالب باشد که بدانید بسیاری از کشور ها از دلار آمریکا به عنوان ارز کشور خود استفاده می کنند. یکی از این کشور ها کامبوج است. کامبوج در آسیای جنوب شرقی قرار دارد و سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. یکی دیگر از کشور هایی که از دلار برای خرید و فروش استفاده می کند، پاناما می باشد. پاناما کشوری واقع در آمریکای جنوبی است. این کشور سال ۱۹۰۴ از کلمبیا جدا شد و دلار آمریکا را ارز کشور خود قرار داد. باهاما نیز همانند پاناما از دلار آمریکا برای خرید و فروش و معاملات خود استفاده می کند. شاید برایتان عجیب باشد که زیمباوه کشوری چند ارزی است که از دلار نیز به عنوان ارز خود استفاده می کند. از دیگر پول های رایج و مورد استفاده در این کشور میتوان به یورو، یوان چین و رند آفریقای جنوبی اشاره کرد.
  کشور هایی مانند السالوادور و اکوادور نیز از دلار آمریکا به عنوان پول کشورشان استفاده می کنند. پالائو کشوری است که از ۵۰۰ جزیره تشکیل شده است. این کشور با ایالت متحده همکاری بسیاری نزدیکی دارد. به همین علت واحد پولی این کشور نیز دلار آمریکا است. یونان از جمله کشور هایی است که واحد پولی آن یورو است اما از دلار آمریکا نیز برای خرید و فروش و معاملات خود استفاده می کنند. از دیگر مناطقی که از دلار آمریکا به عنوان پول رسمی خود استفاده می کنند، جزایر ویرجین بریتانیا به ایالت متحده بسیار نزدیک می باشد و از دلار آمریکا به عنوان پول ملی خود استفاده می کند.

  نرخ خرید و فروش دلار امروز

  کشور هایی که دلار را از مبادلات خود حذف کردند

  حذف دلار توسط برخی کشور ها اتفاقی نیست که به تازگی افتاده باشد. در چند سال اخیر برخی از کشور ها به دلیل مشکلات اقتصادی و تجارت بین الملل به حذف دلار از مبادلات خود اقدام کرده اند. از آنجایی که در سال های اخیر آمریکا بدهکاری های زیادی را به کشور ها از جمله کشورهایی مانند چین و ژاپن داشته است، بسیاری از کشور ها برای جلوگیری از خسارت مالی تصمیم به این کار گرفته اند. البته برخی کارشناسان نظری مخالف این موضوع دارند و آن ها عقیده دارند که دلار نباید از عرصه تجارت بین الملل حذف شود زیرا در این صورت به اقتصاد جهانی ضرر بزرگی وارد خواهد شد. مقامات کشور ها نتوانستند ارزی مناسب به عنوان جایگزین برای دلار انتخاب کنند. بنابراین هر کشور در مبادلات از ارز ملی خود استفاده می کند تا در این راستا به هیچ یک از دو طرف خسارت وارد نشود.
  البته به دلایلی که پیش از این گفته شد برخی از کشور ها مانند چین، هند و روسیه دلار را از مبادلات خود حذف کردند. روسیه و چین مبادلات خود را با ارز ملی خود یعنی روبل روسیه و یوآن چین آغاز کردند. در این راستا موافقت نامه ای دو جانبه تنظیم شد. استفاده از ارز های ملی در مبادله های تجاری نیز مشکلات خود را دارد. به عنوان مثال ارز های ملی نوسانات بسیار زیادی دارند در حالی که دلار به عنوان شناخته شده ترین ارز بین المللی کمترین میزان نوسان را دارا است و جز ارز های بسیار با ثبات است. البته استفاده از ارز ملی یکی از روش های دور زدن تحریم های آمریکا علیه کشور ها است. مثلا پاکستان نیز به دلیل بالا رفتن قیمت دلار و پایین آمدن ارزش پولی کشور تصمیم گرفته است مبادلات خود با کشور های چینی را به وسیله یوان انجام دهد.

  تاریخچه دلار

  تاریخچه دلار آمریکا از آنجایی شروع شد که انگلیسی ها از پول و کالا هایی در مستعمرات خود استفاده می کردند. پیش از آنکه آمریکا به استقلال برسد، در آمریکا از پول رایج انگلیس یعنی لیره استفاده می کردند. آمریکایی ها به وسیله سکه هایی که دلار نام داشت در مکزیک به داد و ستد می پرداختند. به همین علت است که پس از مدتی پول ملی آمریکا دلار نام گرفت. دلار در حقیقت تالر نامیده میشد که در قرن چهاردهم در اروپا از آن استفاده می کردند. تالار بیش از سه قرن در مبادلات مورد استفاده قرار می گرفت. تالر اولین بار توسط اسپانیایی ها به آمریکا برده شد. هنگام روی دادن جنگ داخلی آمریکا دلار توسط کنگره به عنوان پول ملی این کشور معرفی شد. البته در ابتدا ارزش دلار بسیار پایین بود. عواملی مانند جنگ داخلی، عدم هماهنگی دولت و کنگره و اقدامات انگلیس موجب پایین آمدن ارزش دلار شد.
  در نهایت بانک مرکزی ایالت متحده در سال ۱۹۱۳ رایحه ای تصویب کرد و این لایحه برای بهبود بحران های مالی و عدم ثبات سیستم ارزی به وجود آمد. اولین سیستم ارزی این کشور، سیستم استاندارد طلا بود که برای ارزیابی کردن مبادلات ارزی از آن استفاده میشد. در سیستم استاندارد طلا دولت امکان تبدیل پول و طلا به یکدیگر را میداد. در آن زمان نرخ مبادله ارز مطابق با اختلاف قیمت ارزش اونس و طلا در دو کشور حساب میشد. اگر بخواهیم این موضوع را ساده تر بیان کنیم می توانیم بگوییم که قیمت ارز داخلی کشور ها متناسب با چارچوب خاصی از طلا تنظیم میشد بعد از جنگ جهانی روابط پولی جایگزین استاندارد طلا شد. این کار طی موافق ۴۴ کشور انجام شد و ۲۲ ماه به طول انجامید.

  داستان اوج گیری قیمت دلار

  با تصویب لایحه فدرال رزرو در سال ۱۹۱۳ اقتصاد آمریکا از اقتصاد انگلیس پیشی گرفت. البته توجه داشته باشید که در سال ۱۹۱۳ انگلیس از لحاظ تجارت در مرکز توجه بود و بخش بسیار زیادی از مبادلات تجاری با پوند انجام میشد. البته همچنان در این میان بسیاری از کشور ها با هدف اینکه ثبات ایجاد کنند، مبادلات خود را با طلا انجام می دادد ولی پس از آغاز جنگ جهانی استفاده از طلا در مبادلات منسوخ شد زیرا آن ها مجبور بودند که هزینه های جنگ را تامین کنند. پس تصمیم بر آن شد که به جای طلا از اسکناس استفاده شود. این موضوع باعث کاهش ارزش پول کشور ها شد. سه سال بعد از جنگ جهانی ذخایر پولی آمریکا برای قرض دادن بیشتر از انگلیس شده بود. دلیل این موضوع این بود که آمریکا در جنگ جهانی شرکت نکرده بود.
  در این زمان بود که برای اولین بار انگلیس از نقش وام دهنده به وام گیرنده تبدیل شد. طی این موضوع دلار از پوند سبقت گرفت. در این میان افزایش تقاضا برای خرید دلار صورت گرفت. آمریکا به عنوان فروشنده دلار، دلار را در اختیار کشور هایی که می خواستند اوراق قرضه دلار خریداری کنند، قرار داد. وقتی پوند سقوط کرد بسیاری از سرمایه گذاران پوند را فروخته و اقدام به خرید دلار کردند. به این صورت بود که ارزش دلار روز به روز بالاتر می رفت و پوند جای خود را به دلار داده بود. در جنگ جهانی دوم آمریکا کالاهای مورد نیاز را در اختیار دو طرف جنگ قرار میداد و در ازای آن ها طلا دریافت می کرد. پس از اینکه آمریکا کشوری با بیشترین ذخیره طلا شد، دلار آمریکا به صورت کاملا رسمی به عنوان ذخیره ارز جهان شناخته شد.

  خرید و فروش آنلاین دلار

  دلار امروزی و قیمت آن

  طبق گزارش هایی که از صندوق بین المللی پول بدست رسیده است، بیش از ۶۱ درصد از ذخایر ارزی جهان متعلق به دلار است. البته بیشترین بدهی ها که حدود ۴۰ درصد است نیز متعلق به دلار می باشد. بنابراین می توان گفت که قدرت اقتصادی آمریکا وابسته به وضعیت ذخایر جهانی است و هرچه آمریکا به ذخایر جهانی تسلط بیشتری داشته باشد، قدرتمند تر خواهد شد. در غیر این صورت اتفاقی که برای پوند انگلیس افتاد برای دلار آمریکا نیز رخ می دهد. با اینکه دولت کسری بودجه دارد، تریلیون دلار بدهی وجود و اسکناس های بی رویه ای چاپ شده است اما همچنان یکی از امن ترین دارایی ها خزانه داری کشور آمریکا می باشد. دلیل اینکه دلار همچنان پر قدرت است، اعتماد دنیا به آمریکا برای پرداخت بدهی هایش است.

  دلایل خرید دلار

  امروزه خرید و فروش دلار میان افراد بسیار بالا گرفته است و در هر جمعی که وارد می شوید توصیه برای خرید دلار یا تبدیل سرمایه به آن است. برخی از افراد در بازار وارد هستند و می دانند که چه زمانی اقدام به خرید یا فروش آن کنند. این کار سرمایه گذاری است و در نهایت سودی حاصل می شود. خرید و فروش نا آگاهانه افراد موجب کاهش توان دولت خواهد شد. پس بهتر است با آموزش به این کار بپردازید. اگر بخواهیم مطابق با منافع مردم به این مسئله بپردازیم، سرمایه گذاری بر روی ارز به عنوان سرمایه گذاری کوتاه مدت شناخته می شود. سرمایه گذاری بر روی ارز به علت کوتاه مدت بودن به عنوان یک سرمایه گذاری پر ریسک شناخته می شود. قبل از خرید و فروش دلار باید از قیمت خرید دلار مطلع باشید تا بتوانید سرمایه گذاری مطمئنی داشته باشید.

  نحوه خرید دلار از صرافی ها

  تا پیش از این خرید دلار کار چندان سختی نبود و تنها با داشتن کارت ملی و دو کارت بانکی می توانستید به خرید و فروش دلار اقدام کنید. امروزه با پیگیری هایی که از صرافی ها به عمل آمد تنها با کارت ملی و دو کارت بانکی نمی شود به خرید و فروش دلار اقدام کرد و سخت گیری های جدیدی در این زمینه وضع شده است. از آنجایی که اختلاف قیمت دلار آزاد و دلار سهمیه ای زیاد شده است، بیشتر افراد برای خرید دلار سهمیه ای اقدام می کنند. علت سخت شدن قوانین خرید و فروش دلار سهمیه ای به علت تقلب برخی افراد و اجاره کارت ملی است.

  نحوه فروش دلار به صرافی

  فروش دلار به صرافی یک فرایند است که در آن افراد دلارهای خود را به صرافی می‌فروشند تا به ارز محلی مبادله شود. برای فروش دلار به صرافی، ابتدا باید یک صرافی معتبر را پیدا کنید که ارزهای مختلف را خرید و فروش می‌کند. سپس می‌توانید با مراجعه به صرافی و ارائه دلارهای خود ، آن‌ها را به ارز محلی تبدیل کنید. اما قبل از انجام هرگونه معامله، بهتر است قیمت ارز محلی را در صرافی های مختلف بررسی کنید تا بهترین نرخ تبدیل را بیابید. همچنین ممکن است صرافی ها به شما هزینه های اضافی برای تبدیل دلار به ارز محلی بگیرند، بنابراین مطمئن شوید از این هزینه ها آگاهی داشته باشید قبل از انجام معامله.

  قوانین جدید خرید دلار از صرافی ها

  همانطور که گفتیم پیش از این برای خرید دلار سهمیه ای تنها ارائه کارت ملی، دو کارت بانکی و یک سیم کارت کافی بود. اما اخیرا اگر قصد خرید دلار را داشته باشید باید علاوه بر موارد ذکر شده اصل و کپی بلیط، ویزا، پاسپورت و عوارض خروج از کشور را ارائه دهید تا ارز سهمیه ای به شما تعلق گیرد. حتی اگر یکی از موارد گفته شده را نداشته باشید، ارز سهمیه ای به شما تعلق نخواهد گرفت.

  خرید اینترنتی دلار به همراه قیمت

  شما می توانید اقدام به خرید دلار آنلاین کنید. برای این کار کافی است به صرافی آنلاین دلار مراجعه کرده و با توجه به شرایط و ضوابط گفته شده، به خرید و فروش آنلاین دلار بپردازید. خرید دلار به صورت اینترنتی موجب می شود که در وقت و هزینه تان صرفه جویی شود و دیگر احتیاجی نباشد که به صورت حضوری به صرافی ها مراجعه کنید. البته توجه داشته باشید که قبل از فروش دلار از نحوه فروش دلار به صرافی اطلاع داشته باشید تا دچار مشکل نشوید. آگاه بودن از قیمت خرید دلار امروز نیز قبل از اقدام به خرید دلار امری ضروری است.
  علاوه بر صرافی ها شما می توانید از بانک مرکزی نیز به خرید دلار آنلاین اقدام کنید. اگر بخواهید به خرید دلار به صورت آنلاین از بانک مرکزی اقدام کنید باید شرایطی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر قصد سرمایه گذاری خارجی را دارید باید معرفی نامه سازمان سرمایه گذاری را داشته باشید. اگر قصد صادرات خدمات فنی و مهندسی را داشته باشید، باید قرارداد و همچنین تاییدیه صورت وضعیت توسط کارفرما را همراه داشته باشید. همراه داشتن درخواست کتبی نمایندگی هنگام درخواست ارز نمایندگی های دیپلماتیک ضروری است. در آخر نیز همراه داشتن اظهارنامه صادراتی و استعلام صادراتی از گمرک برای صادرات کالاهای غیرنفتی ضروری است.

  خرید فروش دلار

  قیمت خرید انواع دلار

  همانطور که پیش از این گفتیم دلار آمریکا شناخته شده ترین ارز جهان است که معاملات تجاری در جهان به وسیله آن انجام می شود. البته دلار تنها برای کشور آمریکا نیست بلکه بسیاری از کشور ها نیز از دلار اما با ارزش پولی متفاوت استفاده می کنند. همچنین اگر قصد خرید دلار را داشته باشید، مشاهده خواهید کرد که انواع دیگری از دلار نیز وجود دارد. دلار های متفاوت قیمت های متفاوتی نیز در صرافی ها دارند. بنابراین بهتر است قبل از خرید و فروش دلار با انواع آن آشنایی داشته باشید.

  دلار فردایی

  همانطور که از نام این دلار مشخص است، دلار فردایی امروز معامله می شود و فردا تحویل داده می شود. به همین دلیل به آن دلار فردایی می گویند. البته دلار فردایی ویژه بازار های غیر رسمی است و به نوسانات و اتفاق های مختلفی بستگی دارد. بنابراین نمی توان پیش بینی کرد که دلار فردایی ارزان است یا گران می باشد زیرا به عوامل زیادی وابسته می باشد. دلار فردایی ممکن است بر اساس پیش بینی کارشناسان قیمت بالاتر یا پایین تری داشته باشد.

  نحوه انجام معاملات دلار فردایی

  در این نوع معامله فروشنده و خریدار بر اساس توافق قیمت مورد نظر را بر روی یک کاغذ یادداشت می کنند و سپس فردای آن روز در ساعات ۱۵-۱۴ برای تسویه حساب اقدام می کنند. البته فرق این روش با روش های دیگر سود حاصل شده از دیروز تا فردا است که به طرفین تعلق می گیرد. بنابراین در دلار فردایی هم به خریدار و هم به فروشنده سود تعلق می گیرد. البته در این روش ضمانت نیز اهمیت بالایی دارد. در خرید دلار فردایی باید به فروشنده دلار ضمانت داده شود. این موضوع بیشتر برای افراد نا آگاه در برابر دلالان اهمیت پیدا می کند. به عنوان مثال دلال با شما شرط می کند که مبلغی را به عنوان پیش پرداخت و ضمانت به او بدهید تا او در عوض فردا میزان بیشتری دلار نقدی به شما بدهد و در نهایت سود بیشتری به شما برسد.
  این گونه پیشنهاد ها افراد ناآگاه و بی تجربه را وسوسه می کند و در نهایت آنان پیشنهاد دلالان را به امید سود بیشتر قبول می کنند. گاهی مبلغی که فرد بابت پیش پرداخت و ضمانت به دلال می دهد کل سرمایه شخص می باشد و به راحتی از دست می رود. حال از شانس بد شخص دلار فردا از دلار دیروز کمتر می شود و چون توافق بر افزایش قیمت دلار بوده است، دلال پرداختی شما را به عنوان خسارت بر می دارد و آن را پس نمی دهد. اینگونه سرمایه شما به راحتی و در اثر ناآگاهی از بین می رود. اگر شما پیشنهاد دلال را قبول نمی کردید، کمترین میزان ضرر شما کمتر از سرمایه تان بود. بنابراین توجه داشته باشید که در هنگام خرید دلار از چنین اقداماتی خودداری کنید و به مکان های معتبر برای انجام این کار مراجعه کنید.

  مفهوم دلارسبزه فردایی

  وقتی معامله ای انجام می شود، هرچه حجم معامله بیشتر باشد سود و کمیسیون کارگزار یا واسطه بیش تر خواهد بود. در کارگزاری بازار های جهانی با استفاده از سیستمی آن ها می توانند سود های ۱۰۰ برابری، ۲۰۰ برابری یا حتی ۵۰۰ برابری کسب کنند. اگر فردی به تازگی وارد سرمایه گذاری شده است، برای اینکه بتواند به سود بیشتری برسد باید از حجم بیشتری از سیستم استفاده کند. انجام اقدامات این چنینی ممنوع شده است امات همچنان افرادی وجود دارند که اقدام به کلاه گذاشتن بر سر افراد بی تجربه و ناآگاه می کنند. این سیستم ها در تهران و در چند شهر دیگر نیز وجود دارند که نام آن ها بسیار آشنا است و اقدام به کلاهبرداری های ارزی کرده اند. برای اینکه از این مشکلات و کلاهبرداری ها جلوگیری کنید با دلالان معامله نکنید.
  مرکز این گونه کلاهبرداری ها در چهار راه استانبول است که دلالان ارز هایی همچون دلار و یورو در گوشه و کنار خیابان می چرخند و به خرید و فروش دلار و دیگر ارز ها می پردازند. مکان دیگری که مرکز اینگونه کلاهبرداری ها است سبزه میدان است که در بازار بزرگ تهران واقع شده است. سومین مکان که مرکز تجمع دلالان و خرید و فروش دلار توسط آن ها است، پاساژ افشار می باشد. به همین دلیل است که دلار تهران به سه دسته دلارافشار، دلار چهار راه استانبول و دلار سبزه میدان تقسیم بندی شده است. توجه داشته باشید که برای انجام این کار هیچ مرجع قانونی وجود ندارد. اگر برای خرید دلار از این اشخاص اقدام کنید احتمال ضرر، کلاهبرداری و گرفتن دلار تقلبی بسیار زیاد است.

  پیش بینی قیمت دلار برای خرید و فروش آن

  اگر به روند قیمت دلار در سال های اخیر دقت کنید، متوجه خواهید که دلار از دهه هشتاد تا به الان همواره روند صعودی داشته است. در سال های اخیر این روند صعودی چند برابر شده است. همانطور که میدانید نرخ لحظه ای دلار تغییر میکند و تنها می توان گفت که قیمت دلار الان چقدر است و نمی توان برای خرید دلار در زمان مناسب قیمت خاصی تعیین کرد. تنها افرادی می توانند زمان مناسب برای خرید دلار را اعلام کنند که علم این کار را داشته باشند و بتوانند با تحلیل های تکنیکال زمان مناسب برای خرید و فروش دلار را حدس بزنند. قیمت دلار تحت تاثیر عوامل مختلفی وجود دارد. تورم، جنگ، مشکلات داخلی و … می توانند بر قیمت آن تاثیر بگذارند. اخیرا با توجه به مذاکرات انجام شده برخی کارشناسان پیش بینی هایی را در مورد قیمت دلار کرده اند.
  شما می توانید اخبار اقتصادی و سیاسی را دنبال کنید تا برای خرید و فروش دلار بتوانید تصمیم مناسبی را بگیرید. برخی کارشناسان عقیده دارند که ممکن است دلار به زیر ۲۴ هزار تومان برسد. در این صورت اگر دلاری در دست دارید بهتر است اقدام به فروش دلار کنید تا ضرری شما را تهدید نکند. برخی دیگر از کارشناسان نیز می گویند که به احتمال ۱۰ درصد ممکن است دلار به بالای ۳۰ هزار تومان هم برسد. در این صورت بهترین اقدام نگاهی بلند مدت و نگه داشتن دلار ها است. همانطور که گفتیم بهترین روش برای پیش بینی و اقدام به خرید و فروش دلار پیگیری اخبار سیاسی و اقتصادی و استفاده از تحلیل تکنیکال است. اگر قصد دارید روش های تکنیکال موجود در بازار را یاد بگیرید می توانید از کتاب ها و منابع آموزشی موجود در اینترنت استفاده کنید.

  حواله دلار

  دلار

  دلار که در انگلیسی به آن «dollar» گفته می شود از رایج ترین پول های دنیا است که بسیاری از مبادلات در جهان به وسیله آن انجام می شود. در حقیقت دو طرف معامله برای سرگیری معامله نیاز به دلار خواهند داشت. همانطور که می دانید قیمت دلار همواره و در هر لحظه در حال تغییر است. قیمت روز دلار در همه کشور ها محاسبه می شود. ایران نیز از آن جمله کشور هایی است که قیمت دلار به روز در آن محاسبه می شود. بسیاری از کشور ها از دلار برای معاملات خود استفاده می کنند. دلار انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها نیز دارای ارزش متفاوتی هستند. میتوان گفت اقتصاد آمریکا بایه دلار است و اگر دلار سقوط کند اقتصاد آمریکا و همینطوری اقتصاد جهانی سقوط می کند. البته تغییر قیمت لحظه ای دلار به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به این عوامل خواهیم پرداخت.

  تاریخچه دلار

  قبل از اینکه ایالت متحده آمریکا استقلال پیدا کند، واحد پولی این کشور لیره انگلیس بود. پس از انقلاب آمریکا، مردم آمریکا از یک سکه نقره اسپانیایی که دلار نام داشت به گذراندن امور زندگی و داد و ستد مشغول بودند. این سکه در مکزیک بسیار مرسوم بود. بخاطر این موضوع بود که آمریکایی ها تصمیم گرفتند به پول بین المللی خود دلار بگویند. اما سوال اینجاست که دلار برگرفته از چیست؟ همانطور که گفتیم دلار سکه نقره ای اسپانیایی بود که در مکزیک مورد استفاده قرار می گرفت. این سکه در قرن ۱۴ ام و به مدت سه قرن استفاده میشد. نام های رایجی که در آن زمان به این سکه می گفتند، عبارتند از تالر، دالر، تلار و در نهایت دلار که هم اکنون نیز این پول را به نام دلار می شناسیم.
  اما شاید برایتان سوال پیش آید که نماد دلار از کجا آمده است؟ این اتفاق نیز توسط اسپانیایی ها رخ داد. اسپانیایی ها برای نماد پول خود از P استفاده می کردند، پس از گذشت چندی در آمریکا بر اثر نوشتن P تغییر شکل داد و به $ تغییر پیدا کرد. دلار تنها واحد پولی کشور آمریکا نیست بلکه واحد پولی کشور هایی نظیر استرالیا، کانادا و هنگ کنگ نیز دلار است. البته توجه داشته باشید که این موضوع تنها از لحاظ لفظی و واحد پولی صدق می کند و ارزش پولی این کشور ها با یکدیگر متفاوت است. از کشور هایی که از دلار آمریکا به عنوان واحد پولی خود استفاده می کنند میتوان به پاناما، اکوادور و السالوادور را نام برد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بعضی از آمریکایی ها در گفت و گوی محاوره ای و روزانه خود از لغت باک به جای دلار استفاده می کنند.

  کشورهایی با واحد پولی دلار

  اگرچه دلار واحد پولی کشور آمریکا است ولی به طور کلی واحد پولی ۳۳ کشور دیگر نیز دلار می باشد. کشور هایی نظیر آمریکا، هنگ کنگ، استرالیا، سنگاپور، کانادا، دومینیکا از واحد پولی دلار استفاده می کنند. آمریکایی ها برای انجام معاملات خود از دلار استفاده می کنند. در کشور های مختلف از جمله ایران برای انجام معاملات از دلار استفاده می شود. با استفاده از دلار و اطلاع از قیمت دلار در بازار آزاد نیز می توانید سود زیادی کسب کنید. البته توجه داشته باشید که شرط سود مناسب در بازار دلار توجه به نمودار لحظه ای دلار و آخرین قیمت دلار است.

  عوامل موثر بر افزایش قیمت  دلار به صورت جهانی

  یکی از سوالاتی که همواره برای افراد سرمایه گذار در حوزه ارز وجود دارد این است که آیا دلار در آمریکا رشد می کند و چه عواملی موجب رشد آن می شوند؟ همانطور که می دانید دلار یکی از مهم ترین ارز های جهان است و رشد آن می تواند بر قیمت بسیاری از کالا تاثیر بگذارد و اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از تحلیلگران اقتصادی عقیده دارند که ارزش دلار نیز مانند سایر ارز های فیات می تواند به بهبود و ثبات اقتصاد آمریکا کمک کند. ثبات اقتصاد آمریکا می تواند موجب ثبات و سلامت اقتصادی نیز شود و در نتیجه معاملات جهانی پرسود خواهد بود. از عواملی که می تواند بر قیمت دلار آمریکا تاثیر بگذارد میتوان به عرضه و تقاضا، احساسات بازار و روش های تکنیکال اشاره کرد. در ادامه به بررسی هر یک از عوامل تاثیر گذار بر افزایش ارزش دلار خواهیم پرداخت.

  عرضه و تقاضا عاملی تاثیر گذار بر افزایش ارزش دلار آمریکا

  اما عرضه و تقاضا چگونه می تواند بر ارزش دلار آمریکا تاثیر بگذارد؟ اگر بخواهیم این مسئله را با مثالی بیان کنیم میتوانیم بگوییم هنگامی که آمریکا کالایی را از کشور به کشور دیگری صادر می کند، در حقیقت با این کار موجب افزایش تقاضای دلار می شود. با صادرات کالا از آمریکا، کشور وارد کننده مجبور است که ارز کشور خود را به دلار تبدیل کند در این صورت است که تقاضا برای دلار بالا خواهد رفت. البته این کار موجب کم شدن تقاضا برای ارز داخلی و افزایش تقاضا برای دلار و سرانجام انجام مبادلات می شود. علاوه بر امور بازرگانی و تجارت، صدور اوراق قرضه نیز بر افزایش تقاضای دلار نقش بسیار مهمی دارد. صدور اوراق قرضه از آن جهت موجب افزایش تقاضا می شود که سرمایه گذاران خارجی برای تهیه اوراق قرضه باید ارز داخلی کشور خود را به دلار تبدیل کنند.
  از دیگر عواملی که موجب افزایش عرضه و تقاضا خواهد شد میتوان به حضور و سرمایه گذاری افراد خارجی در بورس آمریکا اشاره کرد. این افراد برای خرید سهام بورس آمریکا باید پول محلی خود را به دلار تبدیل کنند در این صورت افزایش تقاضا برای دلار صورت می گیرد. از آنجایی که بسیاری از اقتصاد های موجود در جهان بی ثبات است، سرمایه گذاری بر روی دلار یک سرمایه گذاری تقریبا امن محسوب می شود زیرا دلار آمریکا توانسته است به خوبی از پس بحران ها برآید. البته لازمه این روش سرمایه گذاری این است که شما بتوانید از پس پیش بینی قیمت دلار به خوبی بر بیایید تا سود خوبی را از این راه کسب کنید.

  دلار نیمایی

  تاثیر احساس ها و تنش ها داخلی بر دلار آمریکا

  اخبار و حوادث می تواند بر اقتصاد ایالت متحده آمریکا تاثیرگذار باشد. در این صورت است که اخبار مربوطه می تواند بر تجارت و سود و زیان آن تاثیر بگذارد. مثلا شما این موضوع را در نظر بگیرید که اخبار مربوطه حاکی از ضعیف شدن اقتصاد آمریکا است، در این صورت بسیاری از سرمایه گذاران خارجی و حتی داخلی تصمیم می گیرند که سرمایه های خود را از بازار آمریکا بیرون آورند و اوراق و سهام خود را بفروشند. در این صورت است ‌که مقدار زیادی دلار به صورت مستقیم و غیر مستقیم فروخته می شود. پس می توانیم بگوییم که اخبار، رویداد ها و احساسات عاملی بسیار مهم بر کاهش یا افزایش ارزش دلار آمریکا می باشد. به خاطر همین موضوع است که ایالت متحده همواره در پی این است که احساسات و تنش ها اقتصادی را تا حد ممکن کنترل کند زیرا در این صورت اقتصاد آمریکا آسیب می بیند.

  عوامل تکنیکال تاثیرگذار بر افزایش ارزش دلار آمریکا

  همانطور که پیش از این گفتیم لازمه هر سرمایه گذاری آشنایی و آموزش با نحوه سرمایه گذاری است. بازار دلار نیز اینگونه است. شما برای سرمایه گذاری در بازار دلار آمریکا باید از نرخ دلار لحظه ای، نرخ خرید و فروش دلار، نمودار قیمت دلار و آخرین قیمت دلار اطلاعات کافی و جامعی داشته باشید.‌ به عنوان مثال برای کسب سود بیشتر باید با استفاده از روش های تکنیکال پیش بینی کنید که در این بازه زمانی عرضه دلار بیشتر خواهد بود یا میزان تقاضای آن افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد و متناسب با آن اقدامات لازم را انجام دهید. شما می توانید در این راستا از اخبار، رویداد ها و گزارش های اقتصادی استفاده کنید تا بتوانید جهت گیری اقتصاد آمریکا و در نتیجه تاثیرات آن بر روی افزایش دلار را پیش بینی کنید. افراد سرمایه گذار معمولا همواره اخبار و جریانات را دنبال می کنند.
  به عنوان مثال زیر نظر داشتن فعالیت های سرمایه گذاران بزرگ که شامل افراد با سرمایه های بالا، بانک ها و شرکت های بزرگ است می تواند اطلاعات مفید و درستی در مورد میزان عرضه و تقاضا در اختیار شما قرار دهد. عوامل دیگری که به پیش بینی قیمت دلار کمک می کند در نظر داشتن الگو های تکنیکال، سطوح مقاومتی و حمایتی است. بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ برای پیش بینی قیمت دلار آمریکا از این روش که روش بسیار مناسبی است، بهره می برند. این کار برای این انجام می شود که سرمایه گذاران بزرگ معمولا زودتر از افراد و سازمان های معمولی از اتفاقات و پیشامدهای آینده باخبر می شوند. پس پیشنهادت ما به شما این است که حجم معاملاتی را در نظر داشته باشید و طبق یک الگو و سبک از پیش تعیین شده حرکت کنید. انجام این کار می تواند باعث موفقیت شما شود.

  تورم عاملی تاثیر گذار بر قیمت دلار در ایران

  افزایش یا کاهش قیمت دلار در ایران وابسته به عواملی متعددی است. اگر بخواهیم به یکی از بزرگترین عوامل افزایش قیمت دلار در ایران اشاره کنیم می توانیم تورم در کشور های طرفین را مثال بزنیم. به عنوان مثال در نظر بگیرید که تورم در ایران ۵ برابر تورم در کشوری دیگر است. در این صورت است که ارزش ریال نسبت به کشور مقابل ۵ برابر کاهش پیدا می کند. البته پایین نگه داشتن ارزش پول در علم اقتصاد یکی از شیوه های رونق اقتصادی کشور است اما اینکار در شرایطی موجب رونق اقتصادی خواهد شد. اگر بخواهیم این موضوع را با مثالی بیان کنیم می توانیم بگوییم که پایین بودن ارزش پول کشور موجب می شود که کشور های دیگر برای خرید محصولات آن کشور ترغیب شوند زیرا ارزش پولی کشور پایین است. این روش همواره جوابگو نیست بلکه زمانی درست است که کشور از حالت تک محصولی بودن خارج شود.
  کشوری مانند چین از این روش برای رونق اقتصادی کشور خود استفاده کرده است و توانسته است موفق شود. چین از مدت ها قبل تصمیم داشت که ارزش پولی کشور خود را پایین بیاورد و به جای آن با تولید محصولات انبوه و صادرات فراوان آن توانسته است سبب رونق اقتصادی کشور شود. در نتیجه با وجود صادرات فراوان و تک محصولی نبودن این کشور تورم در آن رخ نداده است. ایران نقطه مقابل چین در این موضوع است زیرا تک محصولی بوده و بیشترین صادرات آن نفت می باشد. در نتیجه بهترین راهکار برای افزایش ارزش پولی و کاهش قیمت دلار در ایران تولید محصولات داخلی با کیفیت و صادرات آن به کشور های دیگر است. اقدامی که چین چندین سال است آن را انجام می دهد و توانسته است بازار جهانی را با محصولات خود در دست بگیرد.

  دلار نیمایی

  رابطه نفت و قیمت دلار

  شاید برایتان جالب باشد که بدانید نفت و دلار دو جز جدانشدنی از یکدیگر هستند که بر روی یکدیگر بسیار تاثیر می گذارند. بین نفت خام و دلار یک همبستگی منفی مشاهده می شود. تحلیل گران مالی به رابطه میان نفت خام و دلار بسیار علاقه مند هستند و آن را دنبال می کنند. به عبارت دیگر می توانند از این طریق به پیش بینی قیمت دلار بپردازند. همانطور که گفتیم نفت خام و دلار رابطه دو طرفه با یکدیگر دارند. به این صورت که هم نفت خام می تواند بر روی دلار تاثیر بگذارد و هم دلار می تواند بر روی نفت خام تاثیرگذار باشد. البته غیر از این دو حالت، حالت سومی نیز وجود دارد که می تواند بر قیمت دلار و نفت خام تاثیرگذار باشد بدون آنکه این دو بر روی هم تاثیر بگذارند و آن وضعیت اقتصاد جهانی است.
  بسیاری از اقتصاددانان عقیده دارند که نفت خام می تواند بر قیمت دلار بیشتر تاثیر بگذارد. دلیل این موضوع این است که آمریکا بزرگترین وارد کننده نفت خام است. به طوریکه در سال های اخیر واردات نفت خام به این کشور به روزی ۱۲ میلیون بشکه رسیده است. در این صورت است که افزایش برون زای نفت خام موجب می شود که آمریکا از لحاظ تجاری دچار کسری شود. در این زمان است که برای متعادل کردن اقتصاد جهانی و این جریانات بهترین راه، افت قیمت دلار است. با افت قیمت دلار این کسری تجاری تا حد زیادی کنترل می شود و می تواند به حالت تعادل خود دست یابد. همانطور که پیش از این گفتیم این مثال می تواند همبستگی منفی میان نفت خام و دلار را به خوبی نشان دهد. البته خود این رابطه به مرور زمان ضعیف خواهد شد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

  علت ضعیف شدن رابطه نفت خام با دلار

  همانطور که گفتیم با گذشت زمان رابطه نفت خام با دلار در حال ضعیف شدن است. این اتفاق زمان روی داد که تولید نفت شیل در آمریکا افزایش پیدا کرد و دیگر این کشور مانند قبل به واردات نفت خام اقدام نمی کرد در نتیجه دلار کمتری از کشور خارج میشد. اگر طبق پیش بینی ها آمریکا به جای اینکه وارد کننده نفت خام باشد، به صادرات آن اقدام کند رابطه میان نفت خام و دلار نیز تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال حالتی را در نظر می گیریم که دلار موجب تفاوت قیمت در نفت خام خواهد شد. در این صورت ممکن است قیمت نفت خام نسبت به دلار کاهش پیدا کند. البته توجه داشته باشید که این کاهش قیمت یک کاهش قیمت صوری است. زیرا ممکن است نفت خام با ارز دیگری غیر از دلار مبادله شود، در آن صورت ممکن بود قیمت دلاری نفت تحت تاثیر قرار بگیرد.
  اگر کاهش قیمت نفت به خاطر افزایش ارزش دلار باشد موجب نگرانی کم تری برای کشور هایی که به آمریکا نفت عمده نمی فروشند می باشد. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که ارزش نفت خام تغییری نکرده است بلکه قیمت نفت خام بر اساس دلار تغییر کرده است. در اینجا است که اصطلاح دلار قوی تر معنا پیدا می کند. هر چه دلار قوی تر باشد، به ازای هر بشکه نفت دلار کم تری دریافت می شود اما با یک دلار می توان کالای بیشتر یا حتی ارز بیشتری خرید. در هر صورت همانطور که اشاره کردیم در اینجا قیمت هر بشکه نفت خام تغییری نکرده است. این روش موجب می شود که نرخ دلار در اقتصاد ایران بالاتر برود. البته فقط برای دلار اینگونه است و نرخ ارز های دیگر نباید تغییر کند. اگر حالت اول رخ دهد قیمت نفت کم می شود ولی حالت دوم قیمت نفت تغییری نخواهد کرد.

  تاثیر تحولات افغانستان بر دلار

  برخی از کارشناسان عقیده دارند که یکی از علل افزایش ارزش دلار در ایران تحولات افغانستان است. به عبارت دیگر با پیشروی طالبان در افغانستان قیمت دلار در بازار ایران افزایش پیدا کرده است. علت این تغییرات همسایه بودن کشور افغانستان با ایران و مهاجرت بخشی از صرافی ها به مشهد باعث شده است که این اتفاق روی دهد. ایران در افغانستان یک بازار ۲٫۹ میلیارد دلاری دارد که یکی از مهم ترین منابع تامین دلار برای ایران به شمار می رود. با تصرف شدن بسیاری از شهر ها و همچنین بسته شدن مرز ها و سختی در عبور از آن ها در صادرات اختلال به وجود آمده است. به همین علت است که با روی کار آمدن طالبان در افغانستان قیمت دلار نیز افزایش پیدا کرده است. همچنین عامل دیگر ورود و خروج تعداد زیادی مهاجر است. زیرا بر اثر مهاجرت دلار زیادی وارد و خارج می شود.

  انواع دلار در صرافی ها

  همانطور که می دانید دلار پول رسمی کشور آمریکا است و از سال ۱۷۸۵ توسط کنگره آمریکا به عنوان ارز ملی نام گذاری شد. البته بهتر است بدانید که دلار تنها برای آمریکا نیست بلکه کشور های دیگری نیز از دلار استفاده می کنند که دلار در آنجا ارزش و معنای متفاوتی را دارد. حتی در صرافی ها نیز از دلار های گوناگونی استفاده می شود. البته آمریکا به عنوان قدرت اول جهان توانسته است امتیاز این پول ملی را کسب کند و آن را از آن خود کند. این مسئله امتیازاتی را نیز برای آمریکا با خود به همراه داشته است. به عنوان مثال آمریکا می تواند سرمایه گذاری هایی بیشتر از بودجه داخلی خود انجام دهد. حتی می تواند با وجود داشتن کسری پرداختی های عظیم، هزینه هایی بیشتر از تولیدات داخلی انجام دهد. این ها امتیازات اقتصاد مقاومی است که آمریکا توسط دلار برای خود رقم زده است.

  قیمت خرید دلار تهران

  به دلاری که در تهران مورد معامله میان صرافی ها و اشخاص یا سازمان ها قرار می گیرد، دلار تهران گفته می شود. البته دلار تهران خود به چند دسته مختلف سبزه میدان، افشار و منوچهری تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی به این خاطر است که قیمت دلاری که به عنوان مثال در سبزه میدان معامله می شود با قیمت دلاری که در منوچهری معامله می شود، متفاوت است. البته تنها این موضوع موجب تفاوت قیمت دلار تهران نمی شود. عوامل دیگری مانند شایعات بی اساس نیز بر افزایش یا کاهش قیمت دلار تهران نقش دارند. یکی از این شایعات مرسوم این است که می گویند، اسکناس های قدیمی ممکن است تقلبی باشند و احتمال وجود دلار تقلبی در این نوع اسکناس ها بالا است. در این صورت است که قیمت این دلار ها کاهش پیدا می کنند و قیمت دلار های خط آبی زیاد می شود.

  این دلار در تهران معامله می شود. البته این دلار خود در تهران به سه دسته منوچهری، سبزه میدان و افشار تقسیم بندی می شود. این دسته بندی ها به این معناست که دلاری که در سبزه میدان مورد معامله قرار می گیرد قیمت متفاوتی با دلاری که در چهار راه استانبول معامله می شود دارد. توجه داشته باشید که شایعات بر قیمت دلار در قسمت های مختلف تهران تاثیرگذار است. مثلا برخی می گویند در اسکناس های قدیمی احتمال وجود دلار تقلبی زیاد است. در این صورت است که اسکناس های قدیمی قیمت پایین تری پیدا می کنند. از دیگر شایعاتی که شنیده می شود این است که وجود خط آبی در دلار نشان دهنده اصل بودن آن است و اینگونه قیمت اسکناس های جدید افزایش می یابد. توجه داشته باشید که این حرف ها تنها شایعاتی هستند که دلال ها باعث پخش و مرسوم شدن آن ها شده اند.

  دلار مشهد

  این دلار نیز مانند دلار تهران به دلاری گفته می شود که در مشهد میان صرافی و اشخاص یا سازمان ها معامله می شود. در شرایطی که نوسانات بازار زیاد می شود، جغرافیای مکانی در بازار ارز اهمیت پیدا می کند و موجب تفاوت قیمت هر یک از این دلار ها خواهد شد. تفاوت قیمت دلار های گوناگون در نوسانات به این دلیل اتفاق می افتد که مسئله حمل ارز از محل عرضه اولیه تا مقصد روی می دهد. در نقاط مرزی که مبادلات مالی بیشتر به صورت نقدی روی می دهد و مبادلات بسیار کمی به صورت بانکی اتفاق می افتد، قیمت ارز کمتر از قیمت ارز قسمت های مرکزی مانند تهران است. به خاطر همین موضوع است که در صرافی ها مشاهده می کنید قیمت دلار تهران از دلار مشهد بیشتر است. البته مسائل دیگری مانند قاچاق نیز تاثیرگذار است زیرا در نقاط مرزی این اتفاق بیشتری روی می دهد.

  همانطور که دلار تهران در تهران معامله می شد، این دلار نیز در مشهد معامله می شود. انما دلار تهران و دلار مشهد با هم تفاوت هایی دارند که باعث اختلاف قیمت اندکی در آن ها شده است. با توجه به اینکه امروزه نوسانات بازار ارز زیاد است، موقعیت جغرافیایی تفاوت زیادی در قیمت دلار و خرید و فروش آن ایجاد می کند. حمل ارز مبدا تا مقصد آن باعث ایجاد تفاوت قیمت در آن شده است. البته اینکه مشهد شهر مرزی است نیز بر قیمت دلار مشهد تاثیر گذاشته است. در مرز ها معمولا معاملات به صورت نقدی است و معاملات کمی به صورت بانکی انجام می شود. به همین دلیل است که قیمت دلار مشهد از دلار تهران که در مرکز کشور قرار دارد، پایین تر است. البته مسئله قاچاق نیز در مرز ها وجود دارد که موجب کاهش قیمت دلار مشهد که در نقطه مرزی قرار دارد، شده است.

  دلار سلیمانیه

  دلار سلیمانیه نیز مانند دلار تهران و مشهد به دلاری گفته می شود که در سلیمانیه معامله می شود. همانطور که اشاره کردیم در قیمت دلار های مختلف مسئله جغرافیای مکانی نیز اهمیت بالایی دارد زیرا قیمت دلار بر اساس محل عرضه اولیه تا مقصد محاسبه می شود. سلیمانیه نیز جز مناطق مرزی است که بیش تر معاملات به صورت نقدی انجام می شود و معاملات کمی به صورت بانکی روی می دهد. همچنین این منطقه در مرز جغرافیایی واقع شده است و ممکن است جریانات قاچاق نیز بر روی قیمت آن تاثیرگذار باشد. دلار سلیمانیه حتی از دلار مشهد نیز قیمت پایین تری دارد زیرا در آنجا پای قاچاقچیان دیگری از ترکیه، ایران و عراق در میان است. دلار سلیمانیه معمولا از لحاظ قیمت از دلار تهران و مشهد ارزان تر معامله می شود.

  دلار سلیمانیه نیز مانند دلار مشهد از دلار تهران پایین تر است. علت پایین تر بودن قیمت دلار سلیمانیه واقع شدن این منطقه در مرز و همچنین مسئله حمل آن از مبدا تا مقصد است. البته در نقاط مرزی نیز قاچاق ارز بسیار اتفاق می افتد که این موضوع بر پایین آمدن قیمت این دلار دامن زده است. دلار سلیمانیه از دلار مشهد نیز قیمت پایین تری دارد. از دلار سلیمانیه در ترکیه، ایران و عراق استفاده می شود.
  دلار هرات
  این دلار نیز همانطور که از نامش پیداست در هرات معامله می شود. دلار هرات از دلار سلیمانیه نیز با قیمت پایین تری معامله می شود. بنابراین موقعیت مکانی عاملی مهم و تاثیرگذار بر قیمت انواع دلار است. اگر بخواهیم دلار ها را بر اساس افزایش قیمت دسته بندی کنیم در رتبه نخست دلار تهران، سپس دلار مشهد، رتبه سوم دلار سلیمانیه و در آخر دلار هرات قرار می گیرد. در هنگام خرید و فروش دلار به انواع آن دقت کنید زیرا این دلار ها با هم تفاوت قیمت دارند.

  دلار هرات

  دلار هرات نیز مانند سایر دلار های گفته شده که مربوط به موقعیت مکانی آن ها می شد، برای هرات است. قیمت دلار هرات از دلار سلیمانیه نیز پایین تر است. اگر بخواهیم دلار ها را با توجه به موقعیت مکانی گفته شده از لحاظ ارزش آن ها دسته بندی کنیم، می توانیم بگوییم در رتبه نخست دلار تهران، سپس دلار مشهد، رتبه سوم برای دلار سلیمانیه و در نهایت دلار هرات قرار دارد. عوامل متعددی موجب قرارگیری دلار هرات در رتبه آخر شد که آن عوامل مشابه دلار سلیمانیه می باشند. پس در هنگام خرید دلار به این نکات و رده بندئی توجه ویژه ای داشته باشید.

  حواله دلار

  حواله دلار نیز مانند سایر دلار های گفته شده یکی از انواع دلار است. حواله دلار با دلار های دیگر از این نظر تفاوت دارد که این دلار برای صرافی هایی است که خارج از ایران قرار دارند و وظیفه آنان این است که برای افراد اقدام به حواله کردن دلار می کنند. قیمت حواله دلار از دلار واقعی کمتر است و علت آن نبود اسکناس در این نوع دلار است. پس قیمت این نوع دلار نسبت به دلار هایی نقدی که خریداری می کنید کمتر است. در ادامه این مقاله به مطالب جامع تری در مورد حواله دلار خواهیم پرداخت.

  چگونگی حواله دلار

  همانطور که گفتیم شما میتوانید خرید دلار آنلاین نیز انجام دهید که به این کار حواله دلار گفته می شود. حواله دلار به دو روش بسیار مرسوم است که یکی از آن ها با استفاده از پی پال و دیگری با استفاده از مستر کارت یا ویزا کارت می باشد. پی پال یک شرکت آمریکایی در زمینه مالی و ارزی می باشد که به وسیله آن می توانید به هر جایی که می خواهید دلار انتقال دهید. این کار بدون هیچ گونه محدودیتی انجام می شود. شرکت پی پال چندین سال است که در زمینه انتقال ارز از جمله دلار خدماتی را به مشتریان خود ارائه می دهد. پرداخت دلار یا ارز به وسیله پی پال بسیار راحت می باشد. از مزایای پرداخت ارز با این روش می توان به امنیت بالا، دقت زیاد، سرعت بالا و رابط کاربری آسان آن اشاره کرد.
  البته توجه داشته باشید که لازمه استفاده از خدمات پی پال تسلط بر آن است و اگر کار با آن را بلد نباشید ممکن است در ابتدا کمی اذیت شوید. البته اگر بلد نباشید هم جای نگرانی نخواهد بود زیرا موسساتی نیز هستند که خدمات پی پال را به شما ارائه می دهند. روش دوم استفاده از ویزا کارت یا مستر کارت است. این کارت ها جز معتبر ترین کارت های جهان جهت واریز و پرداخت دلاری می باشند. در سراسر دنیا ATM هایی برای این کارت ها وجود دارد که باعث اعتبار چند برابر آن ها شده است. از مزیت های این دو کارت میتوان به کارمزد پایین، دریافت صورت حساب رایگان و روزانه و معتبر بودن آن ها در هر فروشگاهی اشاره کرد. کار با این دو کارت بسیار راحت است و به راحتی می توانید از آن ها استفاده کنید.

  شرایط استفاده از حواله دلار

  در مورد انواع دلار و حواله دلار به نکاتی پرداختیم. اکنون می خواهیم در مورد شرایط استفاده از حواله دلار به بیان مطالبی بپردازیم. اگر بخواهید از حواله دلار استفاده کنید، باید توجه داشته باشید که هزینه تمام اصلاحیه ها و پیگیری ها بر عهده مشتری می باشد و مبدا حواله هیچ هزینه ای را بابت موارد گفته شده پرداخت نخواهد کرد. اگر مشتری بخواهد حواله ای را دوباره ارسال کند باید تمام هزینه ها و کارمزد های آن را مجدد پرداخت کند. در صورتی که مشتری وجه ریالی حواله را داشته باشد، حواله تنها با نرخ روز با مشتری محاسبه خواهد شد.
  در برخی حواله ها که شرکتی هستند روش کار کمی متفاوت است. در این نوع حواله ها بانک موظف است درخواستی را ارسال کند و مشتری باید مدارک لازم و همچنین فاکتور را به صرافی تحویل دهد. صرافی ها تنها در وقت اداری و بانکی قابل پرداخت هستند. همچنین فراموش نکنید که این کار را با هماهنگی قبلی انجام دهید تا مشکلی ایجاد نشود.

  دلار نیمایی

  دلار نیمایی نام دلاری بود که توسط دولت معرفی شد. در این دلار مقرر شده بود که صادر کنندگان می بایست دلار هایشان را با قیمت ۴۲۰۰ تومان به واردکنندگان می فروختند. به این دلیل به این دلار نیمایی گفته میشد که نام بستری که این عملیات در آن انجام می گرفت، نیما بود. البته نمی توان گفت که این دلار تجربه ای موفق بود زیرا اخیرا گفته شد که قیمت این دلار می تواند بر اساس توافق طرفین یعنی صادر کننده و وارد کننده تعیین شود. البته در قیمت این دلار عوامل بسیاری دخیل هستند. از جمله عوامل دخیل بر قیمت دلار نیمایی میتوان به فروش پتروشیمی اشاره کرد. فروش پتروشیمی تاثیر بسیار زیادی در قیمت دلار نیمایی دارد. قیمت دلار نیمایی در حال حاضر چیزی میان دلار آزاد و دلار دولتی است.

  نام دلاری که توسط دولت معرفی شد، دلاری نیمایی است. طبق این دلار صادرکنندگان موظف بودند که دلار هایشان را با قیمت ۴۲۰۰ تومانی به واردکنندگان بفروشند. نام این دلار از بستری که این کار انجام میشد گرفته شده است زیرا انجام این عملیات در سایت نیما انجام میشد. البته دلار نیمایی چندان نتیجه بخش نبود زیرا اخیرا گفته شده که صادرکنندگان و وارد کنندگان می توانند با یکدیگر توافق قیمت کنند. عوامل بسیار زیادی بر قیمت دلار نیمایی تاثیرگذار هستند. یکی از این عوامل فروش پتروشیمی است. فروش پتروشیمی تاثیر بسیار زیادی در قیمت دلار نیمایی دارد. قیمت دلار نیمایی چیزی در میان دلار آزاد و دلار دولتی است.

  نقش دلار نیمایی در بازار ارز

  همانطور که میدانید در بازار ارز آشفتگی ایجاد شد که این آشفتگی سبب شد اختلاف قیمت میان ارز دولتی و ارز آزاد بسیار زیاد شود. در این حین بود که دولت تصمیم گرفت دلار نیمایی را معرفی کند. همانطور که گفتیم دلار نیمایی از لحاظ قیمت میان دلار دولتی و دلار آزاد قرار دارد. دلار نیمایی موجب شد که آشفتگی بازار تا حد زیادی آرام شود و مدیریت بر بازار ارز بهتر انجام گیرد. با احداث سامانه ارز نیمایی، نظارت و شفافیت برای نهاد ها مربوطه راحت تر انجام می گیرد و آن ها راحت تر می توانند بر سامانه نظارت کنند.

  مزیت های سامانه نیما

  همانطور که گفتیم از ایجاد سامانه نیما اهدافی وجود دارد. در ادامه قصد داریم به مزیت های استفاده از سامانه نیما بپردازیم. از آنجا که در این سامانه درخواست ها به صورت کاملا قانونی و شفاف ثبت می شود، مبادلات با امنیت بالایی انجام می شود. در این روش شرکت های تجاری می توانند مبادله ای کاملا ایمن داشته باشند و از هرگونه کلاهبرداری و سو استفاده در امان هستند. از دیگر مزایای استفاده از این سامانه سهولت در کار است. بسیاری از سازمان ها، مراکز تجاری و شرکت ها می توانند روند کاری خود ر در این سامانه به آسانی و با سهولت انجام دهند. در این سامانه معامله به صورت یکپارچه درآمده و شرکت ها و سازمان ها به راحتی به اهداف خود می رسند.
  با توجه به آنلاین بودن این بستر شما می توانید بدون صرف هزینه و سختی رفت و آمد به انجام معاملات خود بپردازید. همچنین با این روش در وقت و رفت و آمد های اداری نیز صرفه جویی می شود. شرکت هایی که صادرات انجام می دهند، می توانند با استفاده از سامانه نیمایی صادرات محصولات خود را در شرایط مناسب تر انجام دهند. همچنین وضعیت صادرات خود را در ترازنامه محاسبه کنند و این کار موجب بهبود وضعیت مالی شرکت یا سازمان خواهد شد. شما با استفاده از سامانه نیما می توانید به راحتی و در سریع ترین زمان ممکن به تمام صرافی های معتبر دسترسی داشته باشید و اقدام به خرید دلار کنید.

  نحوه کارکرد سامانه نیمایی

  در سامانه نیمایی می توانید وضعیت ارزی و میزان مصرف ارزی را به صورت کاملا شفاف مشاهده کنید. همچنین این سامانه به گونه ای طراحی شده است که همه افراد که شامل صادرکنندگان و وارد کنندگان می شوند، بتوانند درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنند. وارد کنندگان و صادرکنندگان می توانند با استفاده از سامانه نیمایی به خرید دلار و مبادلات ارزی خود بپردازند. صرافی های معتبر و مورد قبول سامانه نیمایی نقش واسطه را دارند و نیاز های صادرکنندگان و واردکنندگان را برطرف می کنند. سیستم نیمایی، سیستمی است که براساس عرضه و تقاضا طراحی شده است و شما می توانید به وسیله آن نیاز های ارزی خود را برطرف کنید. در این سامانه وارد کنندگان به عنوان متقاضی ارز و صادرکنندگان به عنوان عرضه کننده کالا یا اجناس تعریف شده اند و بدین وسیله امور مالی به راحتی انجام خواهد شد.

  نحوه خرید و معامله در سامانه نیمایی

  هر شرکت بازرگانی و تجاری می توانند برای ثبت درخواست ارزی خود به این سامانه مراجعه کنند و پس از ثبت درخواست خود، ارز مورد نیاز را دریافت کنند. در این سامانه بانک مرکزی و وزارت صمت درخواست ها را به سامانه منتقل می کنند. ابتدا فرم هایی با عنوان اطلاعات شخصی، شماره حساب و … باید پر شود و پس از تایید شدن می توانید از طریق صرافی های معتبر موجود در سامانه اقدام به خرید دلار یا ارز مورد نظر کنید. صرافی ها در این سامانه به عنوان واسطه شناخته می شوند و نیاز شرکت ها به ارز را برطرف می کنند. پیش از این، این کار به وسیله بانک مرکزی و کارگزاری ها انجام می شد که اکنون سامانه نیمایی کار را راحت تر کرده است.

  شرایط و ضوابط خرید ارز نیمایی

  همه افراد نمی توانند از این ارز استفاده کنند. بلکه افرادی قادر به استفاده از این ارز هستند که کارت بازرگانی داشته باشند. بنابراین می توان گفت یکی از شروط اصلی برای استفاده از دلار نیمایی داشتن فعالیت تجاری و فعال بودن در زمینه صادرات و واردات است. تمام بازرگانان، تاجران و افراد مشغول در این حوزه می توانند به این سامانه مراجعه کنند و درخواست ارز نیمایی را ثبت کنند.

  حواله نیمایی

  این حواله شامل همه کالا ها نمی شود. بلکه کالاهای اساسی نظیر دارو، مواد خام و فلزات که روند آن ها به صورت صادرات و واردات است، می توانند از این حواله استفاده کنند. حواله نیمایی را می توانید از سایت نیما تهیه کنید. با داشتن حواله نیمایی صرافی که واسطه مالی است، می تواند به حساب فرد یا شرکت متقاضی ارز واریز کند. حواله نیمایی برای وارد کنندگان که در خارج از کشور هستند نیز صادر می شود تا آن ها به راحتی بتوانند اقدام به واردات کالا های اساسی کنند. صرافی های معتبر به عنوان واسطه برای صدور حواله های نیمایی عمل می کنند و وظیفه پشتیبانی و واریز ارز را بر عهده دارند.

  ارز دولتی

  ارز دولتی به ارزی می گویند که قیمت آن توسط دولت تعیین می شود. به محلی که در آن ارز دولتی معامله می شود، مرکز مبادلات ارزی گفته می شود. البته ارز دولتی همان دلار ۴۲۰۰ تومانی است که بسیاری از کالا های ضروری اعم از گوشت، مرغ، روغن، چای و … به وسیله آن معامله می شود. البته این ارز از حساسیت ویژه ای برخوردار است و دولت برای اینکه از مفاسد در زمینه ارز دولتی بکاهد باید بر روی آن نظارتی دقیق داشته باشد. در این صورت است که قیمت کالا های اساسی بالا نخواهد رفت و مردم راحت می توانند به خرید کالا ها بپردازند. پیش از این ارزی به نام ارز دارویی نیز وجود داشت که با دلار ۳۷۰۰ تومانی محاسبه میشد اما در چند وقت اخیر دولت دارو را نیز به ۲۵ کالای ضروری اضافه کرد و ارز مورد نظر برای آن نیز ارز دولتی یا همان ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار گرفت.

  دولت لیستی از کالاهای اساسی تهیه کرده که به آن ها دلار ۴۲۰۰ تومانی تعلق می گیرد. به عبارتی به دلار ۴۲۰۰ تومانی ارز دولتی گفته می شود. این ارز شامل کالاهایی مانند گوشت، چای، روغن و … می شود. البته در این میان مفاسدی نیز انجام می شود که دولت با نظارت بر آن این مفاسد را کاهش خواهد داد. پیش از این ارزی به نام ارز دارویی نیز وجود داشت که با دلار ۳۷۰۰ تومانی محاسبه میشد اما در چند وقت اخیر دولت دارو را نیز به ۲۵ کالای ضروری اضافه کرد و ارز مورد نظر برای آن نیز ارز دولتی یا همان ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار گرفت.

  دلار ویژه شرکت های هواپیمایی

  پیش از این بسیاری از ایرلاین ها و شرکت های هواپیمایی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به صدور بلیط برای مسافران خود می پرداختند. اخیرا ارز ۴۲۰۰ تومانی از شرکت های هواپیمایی حذف شد و این شرکت ها مجبور شدند ارز را با قیمت آزاد تهیه کنند و دیگر دولت دلار ۴۲۰۰ تومانی را در اختیار آن ها قرار نداد. این اتفاق موجب گران تر شدن بلیط های هواپیمایی شد زیرا شرکت ها مجبور بودند که دلار را با قیمت آزاد از صرافی ها تهیه کنند. اگر این روش ادامه داشته باشد قیمت بلیط شرکت های هواپیمایی، ۵۰ درصد گران خواهد شد. گرانی بلیط این شرکت ها ممکن است باعث کاهش مسافران و کاهش علاقه مردم به سفر های هوایی شود.

  بسیاری از شرکت های هواپیمایی و مسافربری برای تهیه بلیط های هوایی ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه می کردند اما چندی است که دیگر به این شرکت ها ارز ۴۲۰۰ تومانی تعلق نمی گیرد. بنابراین شرکت های هواپیمایی مجبور شدند که برای تهیه ارز مورد نیاز به صرافی ها مراجعه کنند و ارز آزاد خریداری کنند. این موضوع سبب گران شدن بلیط های هواپیما خواهد شد تا جایی که ممکن است بلیط ها تا ۵۰ درصد گران شوند. گران شدن بلیط های هوایی موجب کاهش علاقه افراد به سفر های هوایی و در نتیجه کاهش مسافران خواهد شد.

  دلار سنا

  دلار سنا نام خود را از سایتی که توسط بانک مرکزی راه اندازی شده است، گرفته است. هدف از راه اندازی این سایت توسط بانک مرکزی اعلام متوسط قیمت دلار به صرافی ها بود. سایت سنا می تواند میانگین قیمت دلار را در سایت ثبت کند و به صرافی ها اعلام کند. البته میانگین قیمتی که در این سایت مشاهده می شود برای دلار آزاد است. شاید برایتان عجیب باشد که چرا قیمت دلار در سایت سنا با قیمت دلار در بازار آزاد فرق می کند؟ علت این تفاوت قیمت این است که صرافی ها برای قیمت دلار ملاحظاتی را در نظر می گیرند. البته توجه داشته باشید که متمرکز کردن قیمت ارز در یک بازار کار بسیار دشواری است و نمی توان ارز را در هر جایی متمرکز کرد. البته در این کشور ها نیز مانند ایران قیمت های بازار آزاد با توجه به بورس ارز تعیین می شود.

  بانک مرکزی اقدام به تاسیس سامانه ای به نام سامانه سنا کرد. بنابراین دلار سنا نام خود را از این سامانه گرفته است. هدف بانک مرکزی از این کار اعلام قیمت متوسط دلار بود. قیمت متوسط دلار توسط سامانه سنا به صرافی ها اعلام می شود. البته میانگین قیمتی که در این سایت اعلام شده است برای دلار آزاد می باشد. قیمت دلاری که در سامانه سنا ثبت شده است با قیمت دلار در بازار آزاد متفاوت است. علت این موضوع این است که صرافی ها برای قیمت دلار ملاحظاتی را در نظر می گیرند بنابراین موجب اختلاف قیمت خواهد شد. البته به این موضوع توجه کنید که متمرکز کردن قیمت ارز در یک بازار کار بسیار سختی است و نمی توان ارز را در هر جایی متمرکز کرد.

  شرایط و قوانین حواله دلار

  پیش از این در مورد حواله دلار نکاتی را بیان کردیم. اکنون می خواهیم در مورد شرایط این حواله به بیان مطالبی بپردازیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در حواله دلار همه کارمزد ها و حتی هزینه های اصلاحیه و پیگیری ها بر عهده مشتری خواهد بود و مبدا حواله هیچ مسئولیتی بابت این موضوع نخواهد داشت. گاهی مواقع پیش می آید که مشتری قصد دارد حواله ای را مجدد ارسال کند در این صورت مشتری موظف است کارمزد های حواله مجدد را بپردازد. در مواقعی که مشتری وجه ریالی حواله را داشته باشد، حواله تنها با نرخ روز با مشتری محاسبه می شود. برخی حواله ها به صورت شرکتی هستند، در این حواله ها بانک ارسال کننده باید درخواستی را بفرستند که طی آن مشتری باید پیش فاکتور و مدارک لازم را به صرافی تحویل دهد. حواله ها تنها تا وقت بانکی و با هماهنگی قبلی انجام می شوند.

  چگونگی حواله دلار

  حواله دلار به دو روش مرسوم که عبارتند از پی پال و ویزا کارت یا مستر کارت انجام می گیرد. پی پال شرکتی آمریکایی است که می توان به وسیله آن امور بانکی را در هر منطقه جغرافیایی و بدون هیچ محدودیتی انجام داد. این شرکت در زمینه تجارت الکترونیکی و انتقال وجه مشغول به فعالیت است. پرداخت از طریق پی پال بسیار امن می باشد. از مزایای آن میتوان به امن بودن، سرعت و دقت بالا و رابط کاربری آسان آن اشاره کرد. برای اینکه از خدمات پی پال استفاده کنید باید به آن آشنایی و تسلط داشته باشید اما در صورتیکه با پی پال آشنایی ندارید می توانید از خدمات موسسه سینا برای انجام معاملات دلاری خود استفاده کنید.
  روش دوم برای انجام حواله دلار استفاده از ویزا کارت یا مستر کارت است. این دو کارت یکی از با اعتبار ترین کارت های دنیا در زمینه مبادلات ارزی است که افراد زیادی از سراسر دنیا از آن ها استفاده می کنند. این دو کارت بیش از ۱۴۰ شعبه در سراسر دنیا دارند. همچنین وجود ۳۰۰۰۰۰۰ دستگاه ATM موجب معتبر شدن این کارت ها شده است. ویزا کارت و مستر کارت مزیت های بسیاری دارد که از برجسته ترین آن ها میتوان به کارمزد کم، دریافت صورت حساب مالی روزانه و کاملا رایگان، معتبر بودن در تمامی فروشگاه ها و خرید از آن ها، انجام مبادلات مالی با شرکت ها از طریق آن ها، معتبر بودن در صرافی ها و بانک های اینترنتی و منتقل کردن پول از شعب مرکزی توسط آن ها اشاره کرد.

  دلار دولتی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

  دلار دولتی که به آن در اصطلاح ارز دولتی گفته می شود به همه افراد و سازمان ها تعلق نمی گیرد. در ادامه مقاله به افراد و سازمان هایی که می توانند ارز دولتی را تهیه کنند می پردازیم. این ارز به اموری که صرف مسافرت می شود یا افرادی که به سفر های خاص می روند تحت عنوان ارز مسافرتی تعلق می گیرد. همانطور که پیش از این اشاره کردیم برای کاهش هزینه های دارو دولت از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده می کند. همچنین دانشجویان با عنوان ارز دانشجویی می توانند از ارز دولتی استفاده کنند. این کار به پیشرفت علمی کشور کمک زیادی خواهد کرد. برای پرداخت برخی از دفاتری که در خارج از ایران مشغول به کار هستند از ارز دولتی استفاده می کنند. همچنین هزینه ای که بابت برگزاری نمایشگاه های بین المللی پرداخت می شود توسط این ارز انجام می گیرد.
  اگر دعاوی خارجی صورت گیرد، بابت پرداخت حق الوکاله آن از ارز دولتی استفاده می شود. برخی از افراد و سازمان ها برای اینکه در نمایشگاه های بین المللی شرکت کنند، از ارز دولتی استفاده می کنند. مخارج شرکت های بیمه که در ایران مشغول به فعالیت هستند از این ارز تامین می شود. برای بهبود و ارتقا وضعیت علمی کشور برای آزمون های علمی که در خارج از ایران برگزار می شوند، از ارز دولتی استفاده می شود. برای سفارت خانه های خارج از ایران بابت هزینه های انتقالی ارز، از ارز دولتی استفاده می شود. همچنین برای تبدیل هزینه های ایرانیان مقیم خارج به ریال از این ارز کمک گرفته می شود. اگر بخواهید از شبکه های اطلاعاتی اشتراک بخرید یا اجاره ای را بابت آن پرداخت کنید، برای پرداخت هزینه های آن می توانید از ارز دولتی استفاده کنید. علاوه بر موارد گفته شده، بسیاری از موارد نیز پیش از این در مقاله گفته شد.

  بررسی روند دلار در چند سال اخیر در ایران

  اگر به بازار گذشته نگاهی بیندازیم و آن را در نظر بگیریم خواهیم دید که در سال های ۵۹-۵۷ نرخ دلار ۷ تومان بود. این میزان در سال ۶۲-۶۰ در بازار به ۸ تومان رسید و در سال ۶۳ نرخ دلار روند صعودی را طی کرد و در ۹ تومان توقف کرد. در سال ۶۴ بازار دلار روند کاهشی را در پیش گرفت و دلار مجددا به ۸ تومان رسید. البته این تنها روند کاهشی بازار دلار نبود بلکه در سال ۶۵ دلار توسط بانک مرکزی کاهش پیدا کرد و به ۷ تومان رسید. دلار ۷ تومانی در سال ۶۶ متوقف شد و صعود و نزولی در آن سال اتفاق نیفتاد. سال ۶۷ دلار به ۶ تومان رسید که یک سال بعد دلار ۷ تومان را طی کرد. در سال ۶۹ دلار کاهش یافته و در ۶ تومان توقف کرد. این مقدار در سال ۷۰ نیز تثبیت شد.
  در سال ۷۱ بود که نرخ دلار با افزایش بسیار چشمگیری مواجه شد و قیمت آن ناگهان به ۱۴۵ تومان رسید. یک سال بعد ۲۰ تومان به قیمت قبلی دلار اضافه شد. در سال ۷۳ دلار در قیمت ۱۷۵ تومان متوقف شد. دلار ۱۷۵ تومانی تا سال ۸۰ ادامه داشت تا اینکه در سال ۸۱ نرخ دلار مجددا جهش چشمگیری پیدا کرد و به ۷۹۵ تومان رسید. یک سال بعد این عدد در ۸۲۸ تومان توقف کرد. قیمت دلار در سال ۸۳، ۸۷۱ تومان بود و پس از آن در سال ۸۴ این مقدار به ۸۰۲ تومان کاهش پیدا کرد. یک سال بعد دلار مجددا رشد بسیار زیادی پیدا کرده و به قیمت ۹۱۹ تومان رسید. یک سال بعد به ۹۲۸ تومان و در نهایت سال بعد به ۹۵۷ تومان تغییر کرد. این روند صعودی ادامه داشت تا در نهایت در سال ۹۰ قیمت دلار به ۱۰۵۰ تومان افزایش یافت.

  پیش بینی قیمت دلار

  طبق مطالب گفته شده اگر به قیمت دلار نگاهی بیندازیم متوجه خواهیم شد که قیمت دلار در سال های اخیر همواره در حال افزایش بوده است. همانطور که میدانید نرخ لحظه ای دلار تغییر میکند و تنها می توان گفت که قیمت دلار الان چقدر است. امروزه با استفاده از ابزار های تکنیکال می توانید به قیمت انلاین دلار دسترسی داشته باشید. افراد وارد در حوزه سرمایه گذاری قیمت دلار لحظه ای را در نظر می گیرند. پیش بینی قیمت دلار کار آسانی نیست و تنها افراد متخصص با استفاده از نمودار قیمت دلار و نمودار لحظه ای دلار می توانند آن را تا حدودی پیش بینی کنند. همانطور که پیش از این اشاره کردیم قیمت دلار تحت تاثیر عوامل مختلفی است و شرایط کشور های جهان نیز همواره در حال تغییر است. ایران نیز اینگونه است.
  با توجه به شرایط کشور و انجام مذاکرات چند ساله می توانیم پیش بینی هایی را برای قیمت دلار انجام دهیم. قیمت دلار تا پایان امسال پیش بینی می شود که بین ۲۹-۲۶ هزار تومان باشد و طبق نظر کارشناسان بالاتر از ۲۹ هزار تومان نخواهد رفت. با توجه به مذاکراتی که اکنون انجام می شود گفته شده است که قیمت دلار ممکن است به ۲۲ هزار تومان برسد ولی بعید به نظر می رسد که قیمت دلار به زیر ۲۲ هزار تومان برسد. طبق نظر کارشناسان اگر قیمت دلار به زیر ۲۲ هزار تومان هم برسد ناپایدار است و مجددا به حالت قبل بر می گردد. البته طبق نظر اساتید اقتصادی تنها ۱۵ درصد احتمال آن وجود دارد که دلار به زیر ۲۴ هزار تومان برسد. البته حدود ۱۰ درصد ممکن است که قیمت دلار از قیمت هم اکنون نیز بیش تر شده و به کانال ۳۲ هزار تومانی وارد شود.

  نکات مهم در مورد خرید و فروش دلار در کشور

  برخی از ارزها مثل دلار، یورو، پوند بیشتر از بقیه ارزها در ایران و جهان معامله می شوند که به آنها ارزهای اصلی یا به اصطلاح major می گوییم. ارزی که بیشترین خرید و فروش را در کشور ایران دارد، دلار است. البته دلار در بعضی کشورها مثل استرالیا، کانادا یا اکوادور نیز واحد پول اصلی است ولی در ایران بیشتر از همه دلار آمریکا یا USD خرید و فروش می شود. دلار فعال ترین نرخ ارز است که در طی یک روز ممکن است بیشتر از ۲۰۰۰۰ بار تغییر کند. خرید دلار از دلالان ریسک بزرگی را به همراه دارد و بهتر است از صرافی های معتبر و قابل اعتماد دلار خریداری شود. با توجه به توضیحات بالا، ارز دلار بیشترین خرید و فروش را در بین دیگر ارزها در کشور دارد. از این رو در ادامه به مهمترین نکات در مورد خرید و فروش آن در کشور می پردازیم.

  خرید و فروش دلار

  دلار آمریکا چیست

  دلار آمریکا یا United States dollar واحد یا یکای پول رسمی کشور ایالات متحده آمریکا است. دلار آمریکا رایج ترین و پرطرفدارترین نرخ ارز بین بسیاری از کشورهای دنیا است که بیشترین تبادل نرخ ارز را هم به خود اختصاص داده است. علامت $ برای دلار آمریکا و کشورهایی مثل استرالیا ، کانادا، اکوادور و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. حرف اس با خط عمودی دلار نیز از اسپانیایی ها اخذ شده است، که اسپانیایی ها پول خود را با حرف p شروع می کردند. بر روی اسکناس دلار نماد های زیادی مثل یهودیت، فراماسونری و همینطور عکس جرج واشینگتن نخستین رییس جمهور ایلات متحده آمریکا درج شده است. شاخص دلار آمریکا یا USDX که در سال ۱۹۷۳ میلادی بنیان گذاشته شده است، از ۶ ارز پوند بریتانیا، فرانک سوئیس، یورو اتحادیه اروپا، کرون سوئد، دلار کانادا و ین ژاپن تشکیل شده است. شاخص دلار یک ابزار بسیار قدرتمند است زیرا در یک لحظه قدرت یا ضعف دلار را با ۶ ارز قدرتمند دیگر بررسی می کنید.

  دلار آمریکا

  نکات مهم انتخاب صرافی برای خرید و فروش دلار

  هنگام انتخاب یک “صرافی” شخص باید هدف خود را از رفتن به صرافی مشخص کند. برای مثال قصد سرمایه گذاری بلند مدت دارد یا اینکه مبلغی دلار برای سفر به خارج از کشور می خواهد.  صرافی ها از روش های امنیتی بسیاری برای حفظ امنیت اشخاص استفاده می کنند. باید حتما بررسی و چک کنید که صرافی مورد نظر از تایید ۲ عاملی یا ۲FA برای ورود استفاده کند. تایید هویت دو عاملی یا two factor authentication که در اصطلاح به آن ۲FA می گویند. روشی برای ورود به یک حساب کاربری شخصی است که برای اطمینان از اینکه کاربر خود حقیقی است یا هکر نیست، از شخص ۲ عامل برای تایید هویت می خواهد. قیمت دلار ممکن است در هر صرافی بسیار متفاوت باشد، چون هر نوع صرافی به شیوه ای متفاوت عمل می کند. تفاوت قیمت در صرافی ها به دلایلی مثل “تبادلات بیشتر یا کمتر” و “موقعیت مکانی” آن صرافی می باشد.

  صرافی های خرید و فروش دلار

  برای انتخاب صرافی مطمئن چه نکاتی لازم است؟

  آگاهی از میزان معتبر صرافی مورد نظر از دلایل مهم انتخاب صرافی است. بسیاری از صرافی هایی که توسط هکرها مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند، سرمایه خود و سرمایه مراجعه کنندگان خود را از دست داده اند.  بنابراین قبل از مراجعه به صرافی، اسم آن را به همراه کلماتی مثل هک یا کلاهبرداری در اینترنت جستجو کنید تا نتیجه های خوبی را در اختیار شما قرار بدهد. یکی از مواردی که مشتریان یا کاربران هنگام مراجعه به صرافی مد نظر باید قرار بدهند، مقدار کارمزد صرافی است. برای کسانی که به صورت پیوسته از صرافی ها استفاده کرده و از نوسانات بازار ارز اطلاع دارند، کارمزدها بسیار با اهمیت هستند. هنگام مراجعه به صرافی ها، به مجوز بانک مرکزی دقت کنید، چون در بعضی موارد صرافی ها بدون هیچ مجوزی فعالیت می کنند. به تاریخ منتشر شدن اسکناس دقت کنید، این نکته مهم در مورد خرید دلار بسیار لازم است. اگر اختلاف قابل ملاحظه ای با سایر صرافی دارد، دست نگهدارید و بدانید حتما مشکلی در کار است.

  خرید و فروش دلار آمریکا نسبت به بقیه ارز های موجود در کشور مثل یورو، پوند یا کرون سوئد پرطرفدارتر است. برای خرید و فروش دلار بهتر است از دلالان بازار سیاه یا بازار آزاد، دلار خرید و فروش نکنید زیرا تفاوت بسیاری با قیمت های صرافی ها دارند. در هنگام مراجعه به یک صرافی برای خرید و فروش دلار تمام نکات و ویژگی های لازم را در نظر بگیرید و با توجه به آن ها مطمئن و امن ترین صرافی را انتخاب کنید. صرافی هایی که فعالیت های خود را زیر نظر بانک مرکزی انجام می دهند بهترین گزینه برای مبادله و معاملات ارزی به شمار می روند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  خرید فروش دلار

  خرید و فروش دلار یکی از موضوعات مهم و حساس در بازارهای مالی و اقتصادی است. دلار به عنوان ارز اصلی جهان و به عنوان ارز روزمره در بسیاری از کشورها، در تجارت بین المللی و تعاملات مالی نقش قوی دارد. بنابراین، تغییرات در نرخ دلار می تواند تأثیرات بسیاری بر بازارهای مالی، تجارت و اقتصاد داشته باشد. برای افرادی که در حوزه خرید و فروش دلار فعالیت می کنند، تحلیل صحیح و قابل اعتماد نرخ دلار و پیش بینی تغییرات آن امری بسیار مهم است. همچنین، برای سرمایه گذاران و تجارانی که در بازارهای خارجی فعالیت می کنند، خرید و فروش دلار می تواند یک فرصت برای کسب سود یا خسارت باشد. بنابراین، دقت و دانش لازم در این زمینه برای افراد و شرکت ها بسیار حائز اهمیت است.

  مطالب کاربردی :